Trest ústavného súdu je hydrou svojvôle, tvrdí Harabin

Harabin
Predseda Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR Štefan Harabin Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič
BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Hydrou svojvôle označil predseda Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR Štefan Harabin rozhodnutie Ústavného súdu SR o jeho disciplinárnom potrestaní za to, že opakovane nepustil na najvyšší súd kontrolu ministerstva financií.

Jednej členke súdnej rady dnes na rokovaní vysvetľoval svoje vnímanie hydry svojvôle nasledujúcim príkladom: „To je presne to isté, ako keby ste sa vy právoplatne rozviedli, Okresný súd v Prešove a krajský súd by to potvrdili a ústavný súd by vás disciplinárne odsúdil na ministerský návrh za bigamiu, pretože by nerešpektoval právoplatné rozhodnutie okresného a krajského súdu a by povedal, že ste sa ako sudkyňa správali nedôstojne,“ vyhlásil Harabin. Narážal pritom na rozhodnutie bratislavského krajského súdu, ktoré potvrdil NS SR. Podľa ich verdiktov rezort financií nemôže urobiť kontrolu na NS SR.

Diskusia o týchto verdiktoch sa na súdnej rade rozprúdila po tom, ako sa Harabin pýtal ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, či aj tento rok podporí návrh rozpočtu, v ktorom bude mať najvyšší súd znova viac krátený svoj rozpočet ako ostatné štátne inštitúcie. „Ja nepochybujem o tom, že keď prebehne riadna kontrola financií na najvyššom súde, tak aj debata o rozpočte najvyššieho súdu bude úplne inak prebiehať, aj na inej úrovni, pretože bude prebiehať na podklade faktov – čísiel a potrieb, ktoré budú riadne verifikované,“ povedala Žitňanská. Harabin hneď reagoval, že už pozýval na kontrolu Najvyšší kontrolný úrad SR. „Myslím si, že najlepšie bude, keď kontrolovať najvyšší súd príde skupina ministerstva financií na čele s Ondrejom Ščurkom a Martinom Novotným – to bude najlepšia objektívna komisia,“ povedal Harabin.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR