Trestné oznámenie na Havrana je zastrašovanie, tvrdí šéfredaktorka denníka SME Balogová

Michal Havran
Publicista a moderátor Michal Havran. Foto: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA 4. júla (WebNoviny.sk) – Trestné oznámenie, ktoré podáva advokátska kancelária Jána Čarnogurského na Michala Havrana, je formou zastrašovania autora, teológa, ktorý používa iróniu, aby upozornil na zneužívanie katolíckej viery na šírenie extrémistických názorov a vnášanie nenávisti do spoločnosti. Píše sa to vo vyjadrení denníka SME, ktoré agentúre SITA zaslala šéfredaktorka denníka Beata Balogová.

„Kriminalizovanie názoru, aj keď expresívneho, nijakým spôsobom nepomáha verejnému diškurzu, rovnako ako ani odôvodnenia právnickej kancelárie, že Havran sa ´postavil proti Bohu kresťanov a proti Ježišovi Kristovi´. Určite by oveľa viac pomohlo verejnému diškurzu, ak by sa napríklad kancelária Čarnogurský UCL zasadzovala viac proti rozmachu skutočných fašistických prejavov, ktoré hanobia rasu a náboženstvo,“ píše sa v stanovisku.

Článok je vraj nemorálny

Advokátska kancelária Čarnogurský ULC s.r.o. podala v utorok trestné oznámenie pre hanobenie katolíckeho náboženstva, viery a jej predstaviteľov. Ako ďalej agentúru SITA informovala zástupkyňa kancelárie Miriam Štímelová, oznámenie bolo podané na autora článku na portáli denníka SME s názvom Pošlite Kuffu do cirkusu.

„Autor vystupujúci pod menom Michal Havran hanobí v článku kresťanstvo a kresťanov. Z článku sála pýcha a nadraďovanie extrémistických názorov autora nad názory všetkých veriacich kresťanov. Autor sa postavil proti Bohu kresťanov a proti Ježišovi Kristovi. Článok autora je nielen nemorálny, ale aj protiprávny. Jeho zverejnením bol spáchaný trestný čin,“ uviedol Ján Čarnogurský ml.

Konanie viacerí odsúdili

Konanie advokátskej kancelárie považuje viac ako dvadsať signatárov, medzi ktorými sú aj teológovia, publicisti či politik, za útok na slobodu prejavu, zastrašovanie a zneužívanie právnej ochrany náboženského vyznania.

V stanovisku, ktoré agentúre SITA poslal evanjelický teológ Ondrej Prostredník, signatári konštatujú, že náboženské inštitúcie a skupiny veriacich sa nemôžu odvolávať na ochranu náboženského vyznania, ak sú terčom spoločenskej kritiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján ČarnogurskýJán Čarnogurský ml.Marián KuffaMichal Havran