Trestné oznámenie pre zrušenie odvolania Paludu z Eurojustu

Peter Paluda
Peter Paluda Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – Najvyšší súd SR podal dnes na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenie vo veci zrušenia odvolania Petra Paludu z postu zástupcu v Eurojuste.

Neznámy páchateľ, ktorý zrušil rozhodnutie o odvolaní Petra Paludu z postu zástupcu SR v Eurojuste, sa podľa podania dopustil zločinu zneužitia právomocí verejného činiteľa a prečinu ohovárania.

„Tento prípad musí vyšetriť prokuratúra. Ministerka Žitňanská nemôže svojvoľne a nezákonne rozhodovať. Paludovi nevyhovel dokonca okrem krajského a najvyššieho ani ústavný súd,“ tvrdí predseda NS SR Štefan Harabin.

Súčasťou trestného oznámenia sú aj listinné dôkazy, ktoré podľa Najvyššieho súdu SR potvrdzujú zákonnosť postupu Harabina pri odvolaní Paludu, ktorému odvolaním nevznikla žiadna ujma, pretože ako sudca NS SR mal po odvolaní vyšší plat. Následná kontrola rezortu spravodlivosti podľa Harabina zistila nezrovnalosti pri vyúčtovaní nákladov na ubytovanie Paludu v Haagu, ktoré sa stalo predmetom súdneho vymáhania.

Žitňanská zrušila výpoveď

Denník Sme začiatkom februára informoval, že ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská zrušila výpoveď, ktorú dal súčasný šéf najvyššieho súdu Štefan Harabin zástupcovi Slovenska v Eurojuste Petrovi Paludovi pred štyrmi rokmi v čase, keď bol sám ministrom. So sudcom Paludom má Harabin dlhodobo spory. O stiahnutí Paludu rozhodol podľa ministerky Harabin nezákonne, mal ho prerokovať aj s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, čo sa vraj nestalo. Žitňanská sa odvolávala na list, v ktorom sa Trnka na Harabinov postup sťažuje.

Paluda denníku Sme povedal, že predčasným odchodom z Eurojustu mu vznikla škoda asi 32­tisíc eur. Paluda sa už na svoje miesto v Eurojuste vrátiť nemôže, uplynulo mu riadne funkčné obdobie. Harabin navyše presadil aj zmenu zákona, podľa ktorej sa o funkciu v Eurojuste môžu uchádzať len prokurátori. Po Paludovi nastúpil do Eurojustu Ladislav Hamran.

Ministerstvo: Žitňanská o Paludovi rozhodla správne

Ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská v rámci svojich zákonných povinností rozhodla o opravnom prostriedku podanom Petrom Paludom, o ktorom podľa rezortu spravodlivosti predchádzajúci dvaja ministri tri roky nerozhodli. Ministerka zrušila rozhodnutie ministra spravodlivosti Slovenskej republiky z júla 2007, ktorým odvolal Petra Paludu z funkcie národného člena zastupujúceho Slovenskú republiku v Eurojuste. Žitňanská tak urobila aj v súlade s právnym názorom Najvyššieho súdu SR.
Prezident vymenoval sudcov
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Najvyšší súd SR totiž potvrdil, že rozhodnutie o odvolaní JUDr. Petra Paludu je individuálnym správnym aktom, proti ktorému je možné podať rozklad, o ktorom je povinná ministerka spravodlivosti Slovenskej republiky rozhodnúť,“ píše sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal rezort spravodlivosti.

Ministerstvo verí, že orgány činné v trestnom konaní po oboznámení sa s faktami tohto prípadu a prečítaní rozhodnutia ministerky dospejú k záveru, že k žiadnemu zneužitiu právomocí nedošlo. Podľa názoru ministerstva ide len o ďalší pokus najvyššieho súdu vyvolávať dojem roztržky či súboja medzi ministerstvom a najvyšším súdom. „Vidíme za tým snahu sa zviditeľniť, a to aj na úkor legitímneho postupu ministerky,“ uvádza sa v stanovisku.

Eurojust je orgán na spoluprácu členských krajín Európskej únie pri vyšetrovaní závažných zločinov, naposledy koordinoval nevydarenú policajnú akciu, pri ktorej uviazol český kamionista počas Vianoc v tureckej väzbe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáPeter PaludaŠtefan Harabin