Najvyšší súd zamietol odvolania a potvrdil tresty pre Brtvu a Pachingera z kauzy nebankoviek

Patrik Pachinger
Patrik Pachinger na verejnom zasadnutí s Jozefom Majským a spol. v kauze údajného tunelovania nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia na Najvyššom súde v Bratislave. Bratislava, 28. marec 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Tresty pre Dávida Brtvu a Patrika Pachingera z kauzy skrachovaných nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia sú právoplatné.

Najvyšší súd SR v stredu totiž zamietol ich odvolania a potvrdil tak verdikt Špecializovaného trestného súdu z roku 2015. Podľa odvolacieho súdu je totiž verdikt zákonný a správny. Patrikovi Pachingerovi zároveň súd odložil nástup na výkon trestu o jeden mesiac, a to zo zdravotných dôvodov.

O námietke zaujatosti, ktorú Pachinger podal v rámci svojho záverečného návrhu, súd nerozhodoval. O treťom obžalovanom Jozefovi Majskom rozhodne súd v samostatnom konaní. Rozhodnutie senátu NS SR je právoplatné.

V kauze skrachovaných nebankových spoločností Špecializovaný trestný súd v Pezinku v novembri 2015 neprávoplatne odsúdil podnikateľa Majského na deväť rokov väzenia. Vinným ho uznal z trestného činu podvodu. Spoluobžalovaný Dávid Brtva dostal rovnaký trest, Patrik Pachinger má vo väzení stráviť sedem rokov.

Vytváranie falošných pohľadávok

Na návrh prokurátora senát z rozsudku vypustil trestný čin založenia a zosnovania zločineckej skupiny. „Súd dospel k záveru, že skutok napĺňa znaky trestného činu podvodu,“ vyhlásil v novembri 2015 predseda senátu.

Podľa rozsudku Jozef Majský, Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov vtedajších slovenských korún. Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Majský, ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“.

Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. Podľa predsedu senátu k usvedčeniu Jozefa Majského, Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.

Obnovený proces otvorili na siedmy pokus

V kauze tunelovania zvyšku nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia prokurátor pôvodne žaloval Jozefa Majského, Dávida Brtvu a Patrika Pachingera za trestné činy založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu.

Údajne manipulovali s pohľadávkami a majetkovými podielmi v niektorých spoločnostiach z portfólia majetku nebankoviek a iných spoločností. Za oklamanie klientov už dávnejšie odsúdili pôvodných šéfov BMG a Horizontu Vladimíra Fruniho, Mariána Šebeščáka a Františka Matíka.

Špeciálny súd trojicu Jozef Majský, Dávid Brtva a Patrik Pachinger neprávoplatne odsúdil už 27. apríla 2007 za trestné činy založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu. Jozef Majský vtedy dostal 12 rokov, Dávid Brtva 11 rokov a Patrik Pachinger 10 rokov. Obžalovaní sa proti rozsudku odvolali.

Najvyšší súd SR v októbri 2007 rozsudok zrušil a kauzu vrátil na opätovné prerokovanie. Obnovený proces sa súdu podarilo otvoriť 9. februára 2009 až na siedmy pokus.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dávid BrtvaJozef MajskýPatrik Pachinger
Firmy a inštitúcie BMG InvestBMG Invest a Horizont SlovakiaNS Najvyšší súd SR