Video: Princa Louisa pokrstili vodou z rieky Jordán, má šesť krstných rodičov

Princ Louis
Princ Louis, tretie dieťa britského princa Williama a vojvodkyne Catherine pred krstom. 9. júl 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 9. júla 20:37

LONDÝN 9. júla (WebNoviny.sk) – V kráľovskej kaplnke St James’s Palace v pondelok pokrstili princa Louisa, tretieho potomka vojvodu a vojvodkyne z Cambridgea. Jedenásťtýždňového syna princa Williama a jeho manželky Catherine pokrstil arcibiskup z Canterbury Justin Welby.

Štyridsaťminútová tradičná náboženská ceremónia sa konala o 16:00 miestneho času (17:00 stredoeurópskeho letného času) a bola to prvá udalosť, pri príležitosti ktorej bolo možné vidieť po prvý raz vojvodu a vojvodkyňu z Cambridgea spolu so všetkými ich tromi deťmi.

Louis mal na sebe oblečené rovnaké krstné rúcho ako jeho starší súrodenci, princ George a princezná Charlotte. Odev, ktorý ušila kráľovnina krajčírka Angela Kelly, je replikou rúcha, ktoré v roku 1841 vyrobili pre najstaršiu dcéru kráľovnej Viktórie, no v súčasnosti je už príliš krehké. Pri krste malého princa podľa tradície použili vodu z rieky Jordán.

Šesť krstných rodičov

Na krste sa zúčastnili princ Charles s Camillou, vojvodkyňou z Cornwallu, mladomanželia Harry a Meghan, po sobáši známi aj ako vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu, rodičia vojvodkyne Catherine, jej sestra Pippa s manželom Jamesom Matthewsom, Catherinin brat James Middleton a tiež krstní rodičia malého princa s partnermi a partnerkami.

Louis má šesť krstných rodičov, pričom všetci sú priateľmi alebo príbuznými kráľovských výsostí. Sú nimi Nicholas van Cutsem, Guy Pelly, Harry Aubrey-Fletcher, Lady Laura Meade, Hannah Carter a Lucy Middleton.

Kráľovná Alžbeta II. a jej manžel, vojvoda z Edinburghu sa na slávnosti nezúčastnili. Podľa Buckinghamského paláca sa na tom kráľovná so svojím vnukom Williamom i s vojvodkyňou Catherine dohodli „už pred nejakým časom“ a nie je to zo zdravotných dôvodov.

Piaty v poradovníku čakateľov na trón

Princ Louis z Cambridgea sa narodil 23. apríla o 11:01 v londýnskej St Mary’s Hospital. Louis Arthur Charles je piaty v poradovníku čakateľov na trón.

Catherine a William sa zoznámili v roku 2001 na univerzite v Škótsku. Pár tvoria od roku 2003. Zásnuby sa konali v októbri 2010, keď princ svojej nastávajúcej daroval 18-karátový zafírový prsteň, ktorý patril jeho matke.

Svadba roka, ako ju označili médiá, sa konala 29. apríla 2011. Ženích navliekol neveste na prst obrúčku z waleského zlata, ktoré darovala svojmu vnukovi kráľovná Alžbeta II. krátko po jeho zásnubách. Dvojicu sobášila hlava anglikánskej cirkvi – arcibiskup z Canterbury Rowan Williams.

Ich prvorodený syn George Alexander Louis prišiel na svet 22. júla 2013 a dcéra Charlotte Elizabeth Diana sa narodila 2. mája 2015.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Princ Louis
Princ Louis, tretie dieťa britského princa Williama a vojvodkyne Catherine pred krstom s matkou vojvodkyňou Catherine. 9. júl 2018 Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta II.George Alexander Louiskráľovná Alžbeta II.princ Charlesprinc Georgeprinc Williamprincezná Charlottevojvodkyňa Catherine