Tretina mladých si podľa SLSP z finančných dôvodov nemôže dovoliť kultúrne a športové aktivity

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, peňaženka,
Ilustračné foto. pixabay.com

Stredoškoláci majú v priemere mesačne do 100 eur.

Tretina mladých Slovákov vo veku 16 až 24 rokov si z finančných dôvodov nemôže dovoliť kultúrne a športové aktivity. Tvrdí to Slovenská sporiteľňa (SLSP), ktorá vychádzala z údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat. Najviac na Slovensku strádajú stredoškoláci. Z nich štvrtina v prieskume povedala, že okrem nedostatku financií majú aj nedostatok záujmu o podobné aktivity.

Zarábajú aj brigádami

Stredoškoláci podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlákovej majú v priemere mesačne do 100 eur. „Mladí si z týchto peňazí platia za desiatu či obed, dokonca výlety či posedenia s kamarátmi. Často si za to kupujú aj elektroniku,“ povedala Buchláková. Práve deti a mladí z nižších príjmových domácností dostávajú nízke alebo žiadne vreckové, preto si kultúrne a športové aktivity mimo školy nemôžu podľa Buchlákovej dovoliť. Mnohí si privyrábajú brigádami.

„V tomto prípade takisto platí, že čím ekonomicky vyspelejšia krajina, tým je aj viac ľudí, ktorí vyhľadávajú aktivity typu návšteva kina, divadla či športového podujatia. V mnohých prípadoch ale štáty uplatňujú práve na tieto aktivity nižšiu daň z pridanej hodnoty (DPH), ako napríklad Luxembursko, kde popri štandardnej 17-percentnej DPH je 3-percentná daň na ubytovacie služby, kultúrne a športové podujatia či knihy,“ skonštatovala Buchláková.

Neplatené činnosti

Na Slovensku sa podľa Eurostatu zúčastňuje neplatených dobrovoľníckych činností zhruba tretina mladých vo veku 16 až 24 rokov. „Najmenej tieto aktivity vyhľadávajú mladí v susednej Českej republike, ale aj Maďarsku či Bulharsku,“ poznamenala Buchláková. V rámci únie ide zhruba o tretinu mladých ľudí, ktorí sa venujú nejakému typu dobrovoľníctva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňa