Tretina slovenských detí do 14 rokov nebola nikdy u zubára

Deti
Foto: alisosmiles.com

BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) – Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) vo štvrtok pri príležitosti Svetového dňa ústneho zdravia upozornila na potrebu edukácie školopovinných detí o ústnom zdraví. Podľa predstaviteľov SKZL totiž až 35 % detí do 14 rokov nikdy nebolo u zubného lekára.

„Netušíme, v akom stave majú deti zuby,“ uviedla hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor zubné lekárstvo Neda Markovská. Podľa jej slov sa index kazivosti zubov (KPI) zaznamenáva až u 12-ročných detí.

„Zo štatistík, ktoré máme k dispozícii, vyčítame, že v tomto veku majú deti v priemere pokazených dva a pol zuba. Ale sledujeme len tie, s ktorými rodičia chodia na preventívne prehliadky. Pokiaľ by zubní lekári vyšetrili aj tú tretinu, ktorá v ambulancii nikdy nebola, index by rapídne narástol. Skeptici tvrdia, že priemer by bol až šesť kazov. Môj klinický rekord bol dvanásť.“

Projekt Veselé zúbky naučí deti správne si čistiť
Foto: Zuzana Gavulová

Štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie ukazujú, že 60 až 90 % školopovinných detí trpí zubným kazom a v celosvetovom meradle je bolesť zuba najčastejšou príčinou absencie na vyučovaní. Z toho dôvodu pripravila SKZL pre učiteľov metodickú pomôcku s názvom Podpora zdravia ústnej dutiny, podľa ktorej môžu žiakov naučiť, ako sa správne starať o zuby. Pomôcka vznikla na základe príručky používanej vo Švajčiarsku.

„Slovensko sa môže porovnávať so Slovinskom. Po zavedení edukácie na tamojších školách klesol počet kazov u detí zo šesť na dva,“ uviedol prezident SKZL Ján Gašič. Zároveň tiež pripomenul, že jednorazové akcie nemajú dlhodobý efekt a väčšinou ich podporujú výrobcovia zubných pást a kefiek. Aj preto sa k správnej prevencii snažia prispieť aj niektorí zubní lekári, ktorí sa venujú projektu Zdravý úsmev a chodia na vybrané školy dva razy ročne.

Agentúru SITA za SKZL informovala Tatiana Kubišová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SKZL Slovenská komora zubných lekárov