Trh sa neznepokojuje Gréckom, ceny zlata ovplyvnil dolár

Foto: Thinkstock

NEW YORK 1. júla (WEBNOVINY) – Obchodovanie s pohonnými látkami v USA v utorok predznamenalo silný letný dopyt a posilnilo ceny ropy. Na vyššie ceny, ktoré sa odrazili od trojtýždňových miním, tiež vplýval silnejší americký dolár.

Predĺženie konečného termínu na uzavretie jadrovej dohody, ktorá umožní Iránu exportovať viac ropy, je oslabujúcim faktorom, ale trh ho prehliadol a cenu ropy neovplyvnil. Britská ropa Brent uzavrela vyššie o 2,6 percenta na 63,59 USD za barel. Americká ľahká ropa posilnila o takmer 2 percenta na 59,47 USD za barel.

Zlato v utorok zlacnelo, keď očakávania, že Grécko nezaplatí Medzinárodnému menovému fondu splátku vo výške 1,6 miliardy eur, oslabili euro voči doláru. Predseda skupiny ministrov financií krajín eurozóny povedal, že je príliš neskoro na predlženie existujúcej gréckej pomoci a s novým programom nebudú súhlasiť, kým Grécko nezmení svoj postoj.

Zlato často profituje v časoch nepokoja na finančných trhoch, avšak silnejúci dolár stlačil jeho ceny nadol. „Ceny zlata vám hovoria, že trh sa neznepokojuje Gréckom. Nie je tak systémovo dôležité, ako zvyklo byť. Dolár je momentálne väčším vplyvom,“ povedal Michael Widmer z Bank of America Merrill Lynch. Spotová cena zlata o 18:58 GMT oslabila o 0,7 % na 1171,05.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom