Trik funguje, takto spoznáte, či je batéria ešte použiteľná

Batéria
Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Vedecká štúdia dokázala, že odlíšiť dobrú alkalickú batériu od zlej je možné na základe jej hodu o zem. Pravdivosť teórie, ktorá sa dlho považovala za internetový mýtus, potvrdili vedci z Princetonskej univerzity v USA. Vo vedeckom časopise Journal of Materials Chemistry vysvetlili, prečo sa stav nabitia batérie dá zistiť na základe výšky odrazu pri jej páde na zem.

Trik funguje, takto spoznáte, či je batéria ešte použiteľná
Foto: Youtube/Chemistry World

Ako to funguje? 

Alkalické batérie fungujú vďaka chemickej reakcii medzi zinkom a oxidom manganičitým (Zn / MnO2). Batériu tvorí kovové (oceľové) puzdro, ktoré je na oboch koncoch uzavreté platničkou z niklu. Vnútri je katóda z oxidu manganičitého, ktorá je membránou oddelená od anódy z práškového zinku v elektrolyte (hydroxid draselný s vodou). A práve kvôli zmenám na anóde sa mení aj odraz batérie.

Zjednodušene by sa dalo povedať, že na začiatku životnosti má obsah batérie gélovú konzistenciu, neskôr sa mení na pevný blok kovu a ďalších materiálov. Zrnká zinku v batérii totiž postupne obaľuje vznikajúci oxid zinočnatý. Kým gél sa od zeme neodrazí, kus kovu a keramiky áno.

Trik funguje, takto spoznáte, či je batéria ešte použiteľná
Foto: Youtube/Chemistry World

Nejde o priamu úmernosť

Vedci však upozorňujú, že závislosť medzi množstvom oxidu zinočnatého v batérii a výškou odrazu nie je priamo úmerná. Nové batérie sa odrazia najmenej, batérie približne v polovici svojej životnosti sa odrazia najviac, potom výška odrazu zase jemne klesá. Ak teda potrebujete overiť, či je batéria nová, treba hľadať čo najnižší odraz od zeme. Šikovný spôsob následne pomôže v domácnosti prebrať nové batérie od tých dosluhujúcich.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom