Trinásťročná nevesta zomrela po pohlavnom styku

Jemen
Foto: SITA, AP

SANÁ 8. apríla (WEBNOVINY) – Trinásťročné jemenské dievča, ktoré prinútili k sobášu, zomrelo päť dní po svadbe na roztrhnutie ženských pohlavných orgánov a vykrvácanie, uviedli miestne ľudskoprávne organizácie vo štvrtok. Ilhám Mahdí al-Assíová zomrela v piatok v nemocnici al-Thawrá v provincii Hadža severne od hlavného mesta, oznámilo arabské fórum pre ľudské práva Šakaík v stanovisku vydanom na základe lekárskej správy. Ilhám Mahdí zosobášili minulý pondelok podľa tradičného zvyku známeho ako „výmenná svadba“, keď si brat nevesty vezme za manželku sestru ženícha.

llhám zomrela ako mučeníčka následkom zneužívania života detí v Jemene,“ uviedla mimovládna organizácia. „Jej smrť je zjavným argumentom za zákaz svadieb detí v Jemene, ktoré vedú k úmrtiu malých dievčat,“ hovorí sa v stanovisku.

Návrh zákona, ktorý posunul svadobný vek dievčat na 17 a chlapcov na 18 rokov, vyvolal v chudobnom Jemene spory. Tisíce konzervatívnych žien demonštrovali v marci proti zákonu, čím poslúchli výzvu islamských strán. Menšia skupina zasa vyjadrila zákonu podporu.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom