Trinásty a štrnásty plat má byť nepovinný, podľa Danka pôjde o motivačný prvok zamestnávateľa

Andrej Danko
Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar.

BRATISLAVA 22. augusta (WebNoviny.sk) – Trináste a štrnáste platy oslobodené od daní a odvodov, ktoré presadzuje Slovenská národná strana (SNS), by mali zamestnávatelia vyplácať najviac v sume mesačnej hrubej mzdy zamestnanca.

Ako uvádza SNS v tlačovej správe, takto stanoveným stropom by sa zabránilo špekulatívnym vyplácaniam odmien bez určenej výšky.

Odmena oslobodená od odvodov

Ak zmena prejde, tak vždy 15. v mesiaci, v prípade trinásteho platu v decembri a štrnásteho platu v júni, si zamestnanec prilepší o vyšší čistý príjem,“ informovali národniari.

Vyplácanie trinástych a štrnástych platov pritom pre zamestnávateľov nemá byť povinné. „Nebojím sa toho, že seriózny zamestnávateľ odmenu nevyplatí. Pre neho je to funkčný nástroj na udržanie si zamestnanca a navyše, zamestnanec tak dostane vyšší čistý príjem, keďže odmena bude oslobodená od odvodov,“ uviedol predseda SNS Andrej Danko.

Podnikateľská obec novinku víta

Trináste a štrnáste platy budú podľa SNS motivačným nástrojom pre zamestnávateľa ako si udržať svojho kvalitného zamestnanca. Predstavitelia strany o tom debatovali na pracovných stretnutiach s podnikateľskou obcou, ktorú zastupovali Slovenský živnostenský zväz, Republiková únia zamestnávateľov a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR. Podnikateľská obec podľa SNS novinku v rámci systematizácie odmien privítala.

Keďže sa krajine darí, je namieste uvažovať o tom, že trináste a štrnáste platy budú oslobodené od daní a odvodov,“ tvrdí Danko.

Zbieranie politických bodov

Ako pre agentúru SITA uviedol tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták, RÚZ nesúhlasí so zneužívaním pracovnej legislatívy na politické účely a na zbieranie politických bodov. Pri hodnotení zámeru SNS je zdržanlivý.

Na to, aby sme sa k návrhu vedeli vyjadriť, musíme vidieť jeho paragrafové znenie,“ povedal. Zdôraznil, že zamestnávatelia potrebujú do sociálneho dialógu vniesť odbornosť, a nie politikárčenie a vytĺkanie politického kapitálu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana