Aktualizované: Trio Beňuš, Slafkovský a Martikán získalo zlato v tímovej súťaži na majstrovstvách sveta

Michal Martikán
Michal Martikán. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš.
  • aktualizované 26. septembra, 12:12

PAU 26. septembra (WebNoviny.sk) – Slovensko získalo zlatú medailu na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome vo francúzskom Pau hneď v prvej disciplíne. V utorok predpoludním sa o ňu postarala trojica kanoistov Matej Beňuš, Alexander Slafkovský a Michal Martikán v súťaži tímov 3x C1M.

Slováci na trati nemali konkurenciu, bez jediného zaváhania dosiahli čas 95,44 sekundy a v cieli mali pred striebornou trojicou z Veľkej Británie náskok 3,00 sekundy. Na treťom mieste skončili napokon Francúzi.

Dvadsiata medaila Martikána z MS

Trio Beňuš, Slafkovský a Martikán obhájilo prvenstvo z predchádzajúcich MS, ktoré sa v roku 2015 konali v Londýne. Slovensko získalo už 54 medailu z MS, celkovo 23. zlatú.

Slovenské trio ťahá na MS už poriadne dlhú sériu, veď titul získalo už siedmykrát za sebou. Víťaznú šnúru Martikán, Slafkovský a Beňuš začali v roku 2009 v La Seu d’Urgell a odvtedy ich nik nedokázal zosadiť zo svetového trónu.

Michal Martikán na čele hodnotenia najúspešnejších reprezentantov vo vodnom slalome pridal do svojej zbierky už jubilejnú dvadsiatu medailu z MS, desiatu v tímovej súťaži. Celkovo má na svojom konte už 13 najcennejších kovov, až deväť z nich v hliadkach.

Alexander Slafkovský je po utorku stále druhý celkovo (8 – 1 – 0) aj v hodnotení tímových úspechov (8 – 0 – 0), Matejovi Beňušovi patrí v oboch prípadoch tretia priečka (7 – 0 – 1 resp. 7 – 0 – 0).

Kajakárky bez medaily

Trojici Jana Dukátová, Elena Kaliská a Eliška Mintálová sa v tímovej súťaži nepodarilo vybojovať cenný kov.

Slovenky v súťaži 3xK1Ž obsadili 7. miesto časom 110,11 sekundy vrátane jedného dotyku a dvojsekundovej penalizácie na siedmej bránke. Ak by predviedli čistú jazdu, stačilo by im to na bronz. Na predchádzajúcich MS v Londýne 2015 skončilo slovenské trio v tejto disciplíne piate.

Zlato získali zásluhou čistej jazdy Nemky s náskokom 20 stotín sekundy pred Rakúšankami, bronz si vybojovali Austrálčanky.

Kajakári neobhájili striebro

Triu Jakub Grigar, Martin Halčin a Andrej Málek sa nepodarilo obhájiť strieborné medaily zo súťaže hliadok 3xK1M z predchádzajúcich majstrovstiev sveta v Londýne. Slováci na svetovom šampionáte vo francúzskom Pau nazbierali na trati až 6 trestných sekúnd, čo im v utorok stačilo len na 8. miesto.

Na cenný kov mohli pomýšľať iba v prípade čistej jazdy, čo sa im však nepodarilo, pretože mali dotyky na siedmej, desiatej a dvanástej bránke. Zlato spred dvoch rokov obhájili Česi, striebro putuje do Francúzska a bronz si vyjazdili Slovinci. Zaujímavosťou je, že všetky tri tímy na medailových pozíciách mali zhodne po dve trestné sekundy.

Kanoistky na ôsmom mieste

Trio Monika Škáchová, Simona Glejteková a Simona Maceková obsadilo v tímovej súťaži kanoistiek ôsme miesto.

Slovenky na trati urobili chybu na ôsmej bránke a nazbierali tam štyri trestné sekundy. V konečnom účtovaní dosiahli čas 129,65 sekundy a zaradili sa na siedmu pozíciu, rozhodcovia neskôr odobrali Ruskám dve trestné sekundy a tie sa posunuli pred Slovenky aj pred Nemky.

Zlatú medailu si vyjazdili Britky, striebro putuje do Austrálie a bronz do Česka. Najcennejší kov z predchádzajúceho šampionátu obhajovali Austrálčanky.