Marko Mirgorodský
2
Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Marko Mirgorodský. Foto: SITA/Martin Medňanský

Slovenské hliadky získali dve striebra na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov

• aktualizované 16. júla, 18:35

Prvý súťažný deň na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov vo vodnom slalome v poľskom Krakove vyniesol Slovensku dve strieborné medaily.

Postarali sa o ne hliadka kanoistov v kategórii do 23 rokov v zložení Marko Mirgorodský, Martin Dodok, Ľudovít Macúš a tím juniorských kanoistiek Emanuela Luknárová, Zuzana Paňková, Ivana Chlebová.

Taliani nad sily Slovákov

Nad sily Slovákov medzi kanoistami do 23 rokov boli len Taliani, ktorí v úvode júla triumfovali aj v rovnakej súťaži na ME v Liptovskom Mikuláši. Mirgorodský, Dodok a Macúš absolvovali krakovskú trať bez trestných sekúnd a o dve stotiny sekundy sa zaradili pred bronzových Čechov.

Juniorské kanoistky SR Luknárová, Paňková a Chlebová síce spolu s víťaznými Taliankami nazbierali najmenej trestov (po 4 penalizácie), no na trati boli pomalšie v porovnaní s Taliankami o viac ako deväť sekúnd. Pôvodne sa pred Slovenky dostali aj Češky, ale tie neskôr dostali ešte štyri trestné sekundy a klesli na tretiu priečku.

V ďalších súťažiach sa slovenským lodiam nedarilo podľa predstáv.

Kajakárky s 50-sekundovou penalizáciou

Medzi juniormi 3xC1M skončilo trio Ľudovít Macúš, Juraj Mráz a Juraj Dieška piate, juniorské kajakárky Zuzana Paňková, Kristína Ďurecová a Ivana Chlebová obsadili 14. priečku (spolu 54 trestných sekúnd). Juniorskí kanoisti Matúš Štaffen, Matej Blaščík, Iľja Burian nazbierali až 14 trestných sekúnd a napokon ich klasifikovali na 12. stupienku.

Medzi „dvadsaťtrojkárkami“ boli kajakárky Eliška Mintálová, Soňa Stanovská a Simona Maceková až dvanáste, pretože za nesprávny prejazd bránkou číslo 5 dostali 50-sekundovú penalizáciu. Kanoistky Soňa Stanovská, Monika Škáchová, Simona Maceková v kategórii do 23 rokov obsadili so šiestimi trestnými sekundami piatu pozíciu, kajakári Radoslav Mikó, Adam Gonšenica, Jakub Stanovský s ôsmimi sekundami penalizácie skončili na 12. priečke.

Tri medaily z minulého roku

Na minuloročných MS tejto úrovne v Taliansku získali slovenskí reprezentanti spolu tri medaily – po jednej zlatej, striebornej a bronzovej. Najcennejší kov získala hliadka kajakárok do 23 rokov, zostávajúce dva si vyjazdila vtedy ešte juniorka Soňa Stanovská – striebro v kajaku a bronz v kanoe.

Najúspešnejšou krajinou utorkových súťaží hliadok bolo Francúzsko, ktoré ovládlo štyri z ôsmich kategórií.

V stredu a vo štvrtok sú na programe kvalifikácie individuálnych súťaží.

MS juniorov a pretekárov do 23 rokov

• Krakov – utorok

JAZDCI DO 23 ROKOV

3xC1M: 1. Taliansko 94,69 (0), 2. SLOVENSKO (Marko Mirgorodský, Martin Dodok, Ľudovít Macúš) 96,51 (0), 3. Česko 96,53 (2)
3xK1Ž: 1. Francúzsko 104,77 (2), 2. Česko 107,20 (2), 3. Nemecko 108,21 (4), … 12. SLOVENSKO (Eliška Mintálová, Soňa Stanovská, Simona Maceková) 157,69 (52)
3xC1Ž: 1. Česko 108,52 (0), 2. Francúzsko 112,06 (4), 3. Austrália 119,54 (6), … 5. SLOVENSKO (Soňa Stanovská, Monika Škáchová, Simona Maceková) 121,93 (6)
3xK1M: 1. Francúzsko 89,83 (0), 2. Slovinsko 90,72 (2), 3. Španielsko 92,23 (2), … 12. SLOVENSKO (Radoslav Mikó, Adam Gonšenica, Jakub Stanovský) 102,62 (8)

JUNIORI

3xC1M: 1. Francúzsko 100,74 (2), 2. Nemecko 101,64 (0), 3. Veľká Británia 103,30 (0), … 5. SLOVENSKO (Ľudovít Macúš, Juraj Mráz, Juraj Dieška) 105,89 (4)
3xK1Ž: 1. Francúzsko 105,41 (0), 2. Veľká Británia 107,40 (4), 3. Česko 108,21 (4), … 14. SLOVENSKO (Zuzana Paňková, Kristína Ďurecová, Ivana Chlebová) 167,42 (54)
3xC1Ž: 1. Taliansko 120,44 (8), 2. SLOVENSKO (Emanuela Luknárová, Zuzana Paňková, Ivana Chlebová) 129,66 (8), 3. Česko 130,74 (14)
3xK1M: 1. Veľká Británia 91,49 (0), 2. Česko 94,25 (0), 3. Nemecko 95,41 (0), … 12. SLOVENSKO (Matúš Štaffen, Matej Blaščík, Iľja Burian) 115,83 (14)

Zostávajúci program MS juniorov a pretekárov do 23 rokov v poľskom Krakove:
streda 17. júla: kvalifikácie súťaží pretekárov do 23 rokov (9.00)
štvrtok 18. júla: kvalifikácie súťaží juniorov (9.00)
piatok 19. júla: semifinále a finále C1M, K1Ž pretekárov do 23 rokov (9.00 a 11.20), semifinále a finále C1M, K1Ž juniorov (14.00 a 16.20)
sobota 20. júla: semifinále a finále C1Ž, K1M pretekárov do 23 rokov (9.00 a 11.35), semifinále a finále C1Ž, K1M (14.00 a 16.35)
nedeľa 21. júla: súťaže v extrémnom slalome (9.00)

Aktualizované: Beňuš aj Grigar obsadili druhú priečku v Penrithe, na stupeň víťazov sa postavil aj Mirgorodský Aktualizované: Slafkovský sa tretíkrát stal víťazom Svetového pohára vo vodnom slalome

Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Pri bombovom útoku na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí, Taliban sa od činu dištancoval Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť