Tripartita sa nezhodla na osobitných odvodoch pre firmy

Fico_Kažimír_Richter
Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a minister financií SR Peter Kažimír počas rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Návrhy vlády zaviesť osobitný odvod bankám a regulovaným spoločnostiam, či niektoré opatrenia na boj proti daňovým únikom, nemajú podporu všetkých sociálnych partnerov.

Zásadné výhrady voči týmto opatreniam vyjadrili na pondelkovom rokovaní tripartity zástupcovia zamestnávateľov.

„V podstate sa sociálni partneri zhodli na ďalšom legislatívnom konaní a vyjadrili súhlas niekde s pripomienkami, niekde bez pripomienok, mimo troch zákonov,“ zhodnotil výsledky rokovania minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Novela môže poškodiť ekonomiku

Spomínaný bankový odvod, odvod pre regulované podniky či niektoré opatrenia v oblasti znižovania únikov na dani z pridanej hodnoty (DPH), môžu podľa tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martina Hoštáka poškodiť z dlhodobého hľadiska slovenskú ekonomiku.

„Takéto opatrenia znížia ekonomickú aktivitu subjektov pôsobiacich na Slovensku,“ povedal po rokovaní Hošták. O konkrétnych pripomienkach zamestnávateľov k novele zákona o dani z pridanej hodnoty sa bude podľa ministra práce Jána Richtera ešte rokovať.

Tripartita by sa v úvode budúceho týždňa mala vrátiť v rámci rokovania k novele zákona o správnych poplatkoch a zaoberať by sa mala aj veľkou novelou zákona o sociálnom poistení. Tá by podľa ministra práce mala riešiť prvý a druhý dôchodkový pilier, valorizáciu dôchodkov a rovnako by mala zahŕňať aj výsledky rokovaní so živnostníkmi.

Zástupcovia zamestnancov kroky vlády akceptujú

Výhrady k niektorým opatreniam, ktorými chce vláda Roberta Fica ozdravovať verejné financie, prezentoval v pondelok aj prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Rastislav Machunka. Mimoriadny odvod pre regulované podniky napríklad podľa jeho slov pôsobí selektívne.

„Nepokladáme za vhodné z hľadiska stability podnikateľského prostredia na Slovensku a dôvery investorov v slovenské hospodárstvo ako také, aby sa takéto selektívne zdaňovanie alebo zodvodňovanie pripravovalo,“ povedal Machunka.

Zástupcovia zamestnancov na druhej strane kroky vlády akceptujú. „Tie veci, ktoré boli navrhnuté, my akceptujeme, lebo sme súhlasili s konsolidáciou verejných financií a tá ťarcha by mala ísť na tých, ktorí majú väčšiu možnosť to zaplatiť a toto sa dnes deje,“ vyhlásil predseda OZ KOVO Emil Machyna.

Viaceré z opatrení, o ktorých v pondelok rokovala Hospodárska a sociálna rada SR, už vláda Roberta Fica prerokovala a schválila. Kabinet napríklad odsúhlasil novelu zákona o dani z pridanej hodnoty, na základe ktorej by sa mal zúžiť priestor pre
Fico_Machyna
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

daňové úniky. Rovnako vláda odsúhlasila aj osobitný odvod pre regulované podniky, či zvýšenie odvodu pre banky. Navýšenie osobitného odvodu pre banky už na aktuálnej schôdzi parlamentu podporili v prvom čítaní aj poslanci NR SR, pričom o ostatných spomínaných opatreniach by poslanci mali rozhodovať v najbližších dňoch.

Na takomto postupe sa vláda podľa zástupcov zamestnávateľov dohodla aj so sociálnymi partnermi. Zamestnávatelia podľa Rastislava Machunku v tomto prípade výnimočne akceptovali mimoriadny procesný postup. „Je výnimočná situácia a na túto výnimočnú situáciu z hľadiska konsolidácie verejných financií sme takýmto spôsobom reagovali,“ povedal Machunka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emil MachynaJán RichterRastislav Machunka