Tristo výsadkových veteránov mašírovalo žilinskými kasárňami

Pochodovanie vojakov 5. pluku špeciálneho určenia
Slávnostný nástup veteránov výsadkového vojska a jednotky 5. pluku na nádvorí 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. Foto: SITA/Lukáš Macek
Pochodovanie vojakov 5. pluku špeciálneho určenia
Foto: SITA/Lukáš Macek

ŽILINA 12. júla (WEBNOVINY) – Tri stovky slovenských a českých veteránov výsadkárov dnes pochodovali žilinskými kasárňami 5. pluku špeciálneho určenia.

Pri príležitosti 65. výročia vzniku výsadkového vojska a 70. výročia akcie Antropoid si 52 veteránov odnieslo aj medaily ministra obrany, medaily Nadácie Štefana Baniča či medaily Klubu vojenských výsadkárov Jozefa Gabčíka.

„Je tu okolo tristo výsadkových veteránov zo Slovenska, Moravy a Čiech. Sú to vlastne všetky kluby z bývalého Československa, ktoré držia tradície v tých jednotlivých posádkach, kde kedysi boli tieto jednotky dislokované. Stretnutie je u nás v Žiline opäť po piatich rokoch, pred dvoma rokmi bolo v Čechách,“ povedal veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia Ľubomír Šebo.

Žilinský pluk pripravil pre veteránov aj ukážky zoskoku padákmi či výsadok z vrtuľníka.

„Nešlo o nejakú hru, ale o reálny nácvik vojakov, ktorí v septembri odchádzajú v rámci tretej rotácie na misiu ISAF do Afganistanu,“ dodal Šebo.

Klub vojenských výsadkárov Slovenskej republiky združuje približne 350 výsadkárov z odboja a výsadkárov, ktorí slúžili v bývalej Československej republike.

Poslaním klubu je podľa predsedu Antona Múdreho zachovávať históriu výsadkárov, podporovať dnešných výsadkárov, najmä 5. výsadkový pluk a tiež organizovať klubovú činnosť a každých päť rokov stretnutie s českými výsadkármi.

Klub výsadkových veteránov Českej republiky spolupracuje hlavne so 601. skupinou špeciálnych síl. „A pokiaľ ide o našu činnosť, myslím si, že žiadny rozdiel na Slovensku a v Česku nie je. My sme mali stretnutie veteránov pred dvoma rokmi. Ešte organizujeme športové stretnutie, na ktorom súťažíme v športových disciplínach, medzi ktorými je aj tandemový zoskok,“ povedal predseda klubu Jindřich Čtverák.

Obrazom: Pochod slovenských a českých veteránov výsadkárov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom