Trištvrtina Švajčiarov podržala v referende prisťahovalcov

Švajčiarsko
Foto: ilustračné, Thinkstock

BERN 30. novembra (WEBNOVINY) – Švajčiari v nedeľňajšom referende odmietli návrh ďalšieho dramatického obmedzenia prisťahovalectva z dôvodu ochrany životného prostredia.

Iniciátori plebiscitu navrhovali uzákonenie obmedzenia počtu prisťahovalcov na 0,2 percenta populácie, teda na približne 16-tisíc ročne. Podľa zistení verejnoprávnej televízie SRF hlasovalo proti návrhu takmer 75 percent účastníkov hlasovania.

Svajciarsko referendum
Foto: SITA/AP

Dostatočnú podporu nezískal ani návrh doplniť rezervy zlata centrálnou bankou. Návrh odmietlo takmer 80 percent hlasujúcich. Úspešné nebolo ani tretie referendum o daňovej reforme.

Vláda v Berne je v komplikovanom vzťahu s Európskou úniou už od februárového referenda, v ktorom občania schválili kvóty pre imigrantov. Švajčiari už mali prisťahovalecké kvóty pre obyvateľov Európskej únie, no zrušili ich v roku 2007.

V osemmiliónovom Švajčiarsku v súčasnosti žijú takmer dva milióny obyvateľov, ktorí majú iný pôvod. Najviac ich pochádza z Portugalska, Kosova, Nemecka, Talianska a Francúzska. Švajčiarsko zavedie imigračné kvóty pre občanov z členských krajín Európskej únie od roku 2017.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom