Triumf Björgenovej na 10 km voľ. technikou, Procházková 15.

Marit Björgenová
Marit Björgenová Foto: SITA/AP

KUUSAMO 28. novembra (WEBNOVINY) – V nedeľňajších pretekoch v behu na lyžiach žien na 10 km voľnou technikou s hendikepovým štartom, ktorými vo fínskom Kuusame vyvrcholila „minitour“ v rámci veľkého podujatia Nordic Opening (súčasť Svetového pohára), podľa očakávania suverénne triumfovala Norka Marit Björgenová. Tá vybiehala na trať s 25-sekundovým náskokom pred Slovinkou Petrou Majdičovou, ktorý si vybudovala prvenstvami v piatkovom šprinte a sobotných pretekoch na 5 km klasickou technikou. Pri jej súčasnej forme už pre ňu nebol problém potvrdiť svoju pozíciu momentálnej neohrozenej svetovej jednotky a pripísať si aj vo štvrtých pretekoch sezóny víťazstvo.

Tridsaťročná najúspešnejšia účastníčka tohtoročných zimných olympijských hier vo Vancouveri (3 zlaté medaily – 1 strieborná – 1 bronzová) si pohľad z najvyššieho stupienka na pódiu pre medailistov vychutnala v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus, 43.-krát v kariére. Hoci evidentne nešla naplno, s rutinérskym prehľadom si kontrolovala pozíciu. Za ňou sa však odohrával dramatický súboj o ďalšie pozície. Už po necelých troch kilometroch sa za ňou sformovala silná dvojica – olympijská víťazka zo skejtovej desiatky Švédka Charlotte Kallová a obhajkyňa hlavnej trofeje v seriáli pretekov SP z posledných dvoch sezón Justyna Kowalczyková z Poľska. Aj keď tieto skvelé bežkyne spolupracovali, ich odstup za Björgenovou sa na každom medzičase zväčšoval. Až v záverečnom 2,5-kilometrovom okruhu, keď si vedúca Nórka v tréningovom tempe vychutnávala víťazstvo, sa Kowalczykovej podarilo aspoň čiastočne znížiť odstup a vybojovala si striebro, tretia dobehla do cieľa Kallová.

Slovenka Alena Procházková vybiehala na trať zo siedmej pozície. Voľná technika nie je jej silnou stránkou, a tak jej cieľom nebolo naháňať čelo pretekov, ale skôr pokúsiť sa udržať čo najlepšiu pozíciu. Nakoniec prišla do cieľa na veľmi slušnom 15. mieste. Aj vo štvrtých pretekoch sezóny tak bodovala.

Výsledky – 10 km voľnou technikou s hendikepovým štartom – ženy:

1. Marit Björgenová (Nór.) 29:35,9 min, 2. Justyna Kovalczyková (Poľ.) +33,6 s, 3. Charlotte Kallová (Švéd.) +45,7, 4. Nicole Feselllová (Nem.) +1:19,3, 5. Julia Čekalevová (Rus.) +1:21,1, 6. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) +1:25,5, 7. Petra Majdičová (Slovin.) + 1:30,6, 8. Marianna Longová (Tal.) +1:38,1, 9. Arianna Follisová (Tal.) +1:54,6, 10. Therese Johaugová (Nór.) +1:58,6, … 15. Alena Procházková (SR) +2:34,7

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováCharlotte KallováJustyna KowalczykováMarit BjörgenováPetra MajdičováTherese Johaugová