Triumf Landertingera, glóbus Svendsenovi

Dominik Landertinger
Arnd Peiffer, Dominik Landertinger, Halvard Hanevold Foto: SITA/AP

CHANTY-MANSIJSK 27. marca (WEBNOVINY) – V dramatických pretekoch mužov na 15 km s hromadným štartom, ktorými sa ruskom Chanty-Mansijsku definitívne skončil ďalší ročník Svetového pohára v biatlone sa z prvenstva tešil Rakúšan Dominik Landertinger. Iba o 3,6 s za ním zaostal Arnd Peiffer, senzačný bronz získal v pravdepodobne posledných pretekoch kariéry 40-ročný Nór Halvard Hanevold. Najväčšiu radosť v cieli však mal jeho o 16 rokov mladší krajan Emil Hegle Svendsen, ktorý síce dobehol až na 14. pozícii, ale to mu stačilo na to, aby si v celkovej klasifikácii udržal vedenie a vybojoval si svoj prvý veľký krištáľový glóbus v kariére. Jeho jediný súper v boji o hlavnú trofej Christoph Sumann z Rakúska totiž preteky úplne pokazil a skončil až dvadsiaty tretí. Malý krištáľový glóbus pre víťaza hodnotenia tejto divácky mimoriadne atraktívnej disciplíny, v ktorej štartuje iba 30 najlepších biatlonistov v celkovom poradí SP, získal Rus Jevgenij Usťugovm, hoci v sobotu skončil až dvadsiaty ôsmy.

Na 13. mieste dobehol do cieľa jediný Slovák v týchto elitných pretekoch Pavol Hurajt. V konečnom poradí SP obsadil 24. miesto, čo je jeho druhým najlepším výsledkom v kariére. Obhajca minuloročného celkového prvenstva vo SP Ole Einar Björndalen ukončil sezónu pätnástym miestom a v celkovom poradí uzatvára desiatku najlepších.

Výsledky

preteky s hromadným štartom: 1. Dominik Landertinger (Rak.) 38:19,8 (1 trestný okruh), 2. Arnd Peiffer (Nem.) +3,6 s (0), 3. Halvard Hanevold (Nór.) +11,2, 4. Simon Eder (Rak.) +17,5 (1), 5. Simon Fourcade (Fr.) +18,9 (2), 6. Martin Fourcade (Fr.) +x20,6 (2), 7. Christian de Lorenzi (Tal.) +21,2 (0), 8. Andrij Deryzemľa (Ukr.) +28,8 (1), 9. Ivan Čerezov (Rus.) +34,2 (3), 10. Vincent Jay (Fr.) +34,2 (1), … 13. Pavol Hurajt (SR) +56,8 (1)

Konečné poradie vo SP 2009/2010: 1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 828 bodov, 2. Christoph Sumann (Rak.) 813, 3. Ivan Čerezov (Rus.) 782, 4. Jevgenij Usťugov (Rus.) 752, 5. Martin Fourcade (Fr.) 719, 6. Dominik Landertinger (Rak.) 701, 7. Simon Fourcade (Fr.) 655, 8. Simon Eder (Rak.) 653, 9. Arnd Peiffer (Nem.) 646, 10. Ole Einar Björndalen (Nór.) 593, … 24. Pavol Hurajt 362, 63. Dušan Šimočko 70, 106. Marek Matiaško (všetci SR) 8.

Konečné poradie v hodnotení pretekov s hromadným štartom (malý krištáľový glóbus):

1. Jevgenij Usťugov (Rus.) 197 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 163, 3. Arnd Peiffer (Nem.) 161, 4. Christoph Sumann (Rak.) 160, 5. Dominik Landertinger (Rak.) 157, 6. Ivan Čerezov (Rus.) 154, 7. Ole Einar Björndalen (Nór.) 152, 8. Martin Fourcade (Fr.) 152, 9. Simon Fourcade (Fr.) 141, 10. Simon Eder (Rak.) 137, … 23. Pavol Hurajt (SR) 88.

Viac k osobe Arnd PeifferDušan ŠimočkoEmil Hegle SvendsenMarek MatiaškoMartin FourcadeOle Einar BjörndalenPavol Hurajt