Trnava a Ružomberok získali v 1. kole Fortuna ligy tri body, triumfovala aj Dunajská Streda

Fortuna liga, 1. kolo, Trnava - Sereď
Zľava v popredí: Filip Dangubič z FC Spartak Trnava a Denis Ventúra z ŠKF iClinic Sereď počas futbalového zápasu 1. kola základnej časti Fortuna ligy 2019/2020 medzi FC Spartak Trnava - ŠKF iClinic Sereď. Trnava, 21. júl 2019. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

Fortunaligové kluby, ktoré reprezentovali Slovensko v tohtotýždňových zápasoch prvého predkola Európskej ligy, zvíťazili v úvodných dueloch nového ročníka domácej najvyššej súťaže.

Trnava na Štadióne Antona Malatinského triumfovala nad Sereďou 2:0, Dunajská Streda uspela v Zlatých Moravciach 2:1 a Ružomberok doma zdolal Nitru 1:0.

Iliev zaváhal vo vzdušnom súboji

Trnavčania na domácom trávniku začali zápas proti Seredi aktívnejšie a odmenou im bol gól z 19. min. Hosťujúci brankár Dejan Iliev zaváhal vo vzdušnom súboji po štandardnej situácii, vyrazil loptu iba k pripravenému Emirovi Halilovičovi a ten poľahky skóroval.

„Andeli“ pridali druhý presný zásah tesne pred dovŕšením hodiny hry. Po faule Martina Slaninku na Rafaela Tavaresa dostali Trnavčania výhodu pokutového kopu a kapitán Bogdan Mitrea ho bez problémov premenil.

V závere stretnutia si Spartak postrážil náskok a získal prvé tri body do tabuľky. Mrzieť ho môže akurát strata zraneného Alexa Sobczyka, ktorý opustil ihrisko už po necelých ôsmich minútach.

Vida minul domácu bránku

V Zlatých Moravciach si vypracovali prvú vážnejšiu šancu Dunajskostredčania, ale Kristopher Vida v dobrej pozícii minul domácu bránku. Na opačnej strane bol v 21. min úspešnejší Denis Duga, ktorý si našiel priestor v pokutovom území DAC a presnou hlavičkou nedal šancu Martinovi Jedličkovi.

V zostávajúcom priebehu úvodného polčasu ešte oba tímy namierili do brvna. Iba kúsok delil od presných zásahov Martina Kovaľa a Mátého Vidu, ktorý sa prezentoval krásnou ďalekonosnou strelou. Skóre sa opäť menilo až po prestávke.

V 68. min zostal voľný v šestnástke domáceho mužstva maďarský reprezentant Zsolt Kalmár a s kapitánskou páskou na ruke vyrovnal. Od tohto momentu sa súperi navzájom dobre strážili, no hráči zo Žitného ostrova napriek tomu rozvlnili sieť. Kalmár z hranice pokutového územia ukázal, že patrí medzi najlepších strelcov zo stredných vzdialeností vo Fortuna lige.

Premiérový presný zásah

Prvý polčas pod Čebraťom ponúkol minimum zaujímavých momentov. V 10. min síce skóroval Ružomberčan Dalibor Takáč, ale jeho radosť pokazil ofsajdový verdikt rozhodcu.

Ďalšia šanca domácich prišla až tesne pred prestávkou, keď hlavičkoval do brvna nitrianskej brány Alexander Mojžiš. Na Liptove nepribúdali príležitosti ani po zmene strán. Tréneri sa snažili oživiť hru striedaniami, ale ich zámer dlho nevychádzal.

V závere sa už zdalo, že štvrtý z ostatných piatich zápasov medzi Ružomberkom a Nitrou prinesie bezgólovú remízu. Zverenci Jána Haspru sa však dočkali premiérového presného zásahu v aktuálnej sezóne, keď v nadstavenom čase trafil do čierneho Takáč.