Trnava a Žilina bodovali naplno, v Trenčíne gól nepadol

Trnava banska bystrica
Zľava: Martin Poljovka z Banskej Bystrice, Martin Vyskočil z Trnavy, brankár Peter Boroš z Banskej Bystrice a Norbert Gyombér z Banskej Bystrice v súboji o loptu počas zápasu 10. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava a FK Dukla Banská Bystrica. Trnava, 22. september 2012. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) – Výsledky zápasov 10. kola slovenskej najvyššej futbalovej ligy.

Spartak Myjava – MFK Košice 3:1 (3:1)

Góly: 1. a 34. Černáček, 20. Harsányi – 31. Škutka, ŽK : 80. Majerník, 90.+ Harsányi – 63. Šinglár, 77. Duda, 87. Kavka, rozhodovali: Marhefka – Kubačka, Jenčura, 1938 divákov

Zostavy

Myjava: Šulla – Siva, Černáček, Častulín, T. Mrva – Kukoľ, P. Kuračka (86. P. Ďuriš), Marček (79. Majerník), Sládek – Harsányi, Kosík (55. M. Dian)

Košice: Tofiloski – Bašista, Chupáč (60. Kavka), Viazanko, Ostojič (60. Pavúk) – J. Novák, Bukata, U. Matič, Šinglár, Karaš (21. Duda) – Škutka

I. polčas

Myjava

Diváci sa ešte nestihli ani poriadne usadiť a už sa mohli radovať z gólu. Už v 1. min totiž kopal priamy kop Kuračka, Tofiloski jeho strelu len vyrazil pred Černáčka, a ten sa zblízka nemýlil – 1:0.

Nacvičený signál využili domáci hráči pri rohovom kope v 14. min, keď zahrali roh nakrátko, Sládek odcentroval a Siva hlavičkoval do rukavíc brankára Košíc.

Krásnu akciu predviedli domáci v 21. min, keď sa Sládek vrútil do šestnástky, obišiel obrancu a jeho center premenil hlavičkou na druhý gól Harsányi, ktorý si tak osladil debut na myjavskom trávniku – 2:0.

Hráči Košíc sa postupne dostávali viac do hry a v 31. min zahrávali roh – Matič presne našiel hlavu Škutku a hosťujúci kanonier znížil na 2:1. Už o tri minúty bol však rozdiel opäť dvojgólový. Kuračka kopal roh a domáci kapitán Černáček sa po druhýkrát presadil zblízka – 3:1.

Košické zníženie viselo na vlásku v 38. min. Matič kolmo vysunul Viazanka v pokutovom území, ten presne našiel pred bránou voľného Nováka, ktorý však spálil tutovku, keď jeho strelu chytil Šulla. Peknou strelou z 20 metrov sa v závere prvého polčasu prezentoval Matič, Šulla loptu vyrazil.

II. polčas

Domáci vstúpili aktívne aj do druhého polčasu. V 52. min bol kolmo vysunutý Kuračka, ktorý prevetral rukavice Tofiloskeho. Svižný futbal pokračoval aj v nasledujúcich minútach, viaceré akcie však neboli dotiahnuté do presného zakončenia. To prišlo v 66. min, keď sa Harsányi predral do šestnástky, jeho prízemnú strelu z ľavej strany kryl Tofiloski.

Hostia sa aj striedaniami snažili oživiť hru a v 71. min sa po centri z pravej strany dostal do zakončenia Duda, Šulla však jeho pokus vyrazil na roh. Aj napriek zlepšenej hre sa hostia do výraznej šance nevedeli dostať a domáci tak kontrolovali výsledok. Až v 89. min Novák napriahol z 20 metrov a Šulla predviedol perfektný zákrok. Vo výbornej kulise sa hral kvalitný ligový zápas.

Ján Kozák st. (tréner Košíc): „Zápas ovplyvnil prvý gól v prvej minúte po hrubej brankárovej chybe. Celá obranná štvorica potom zneistela, hlavne pri štandardných situáciách. Také chyby sa nevidia ani v nižších súťažiach. My ideme svojou cestou, neľahkou. Snažíme sa hrať futbal či doma, či vonku, lebo iba takéto zápasy posúvajú hráčov ďalej. Dnešná prehra bola krutá.

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Prvý gól nám určite pomohol. Vedeli sme, že šanca presadiť sa je po štandardných situáciách. Dnes nám to vyšlo takmer stopercentne. Musím chalanov pochváliť. Dnešné body boli veľmi dôležité, aby sme po prípadnej výhre Trnavy neboli poslední a chalanom to trochu zväzovalo nohy. Aj Kuračka, aj Marček už odohrali lepšie zápasy. Vyhrala dnes aj lavička, Košice na nej mali mladých chlapcov. Vedeli sme, že aj striedaním môžeme víťazstvo udržať.“

AS Trenčín – MFK Ružomberok 0:0

bez gólov, ŽK: 86. Da Silva – 34. Mukendi, rozhodovali: R. Weiss – E. Weiss, Benko, 2916 divákov

Trenčín: Volešák – Čögley, Rodríguez da Silva, Kleščík, R. Mazáň (65. P. Mazan) – Baéz (89. Čentéš) – Mondek, Lobotka (46. Štefánik), I. Díaz, Holúbek – Depetris

Ružomberok: L. Zich – P. Maslo, Práznovský, Greššák, M. Nosek – M. Nagy – Š. Pekár (86. Kotora), Serečin (74. Bielák), Bartoš, Almaský (55. Lupták) – Mukendi

I. polčas

Trencin ruzomberok

Prvý polčas sa niesol v znamení obojstranného pozorného vykrývania priestoru najmä v strede ihriska, takže rozohrávka akcií bola narúšaná a žiadne nebezpečné situácie pred bránkami sa nerodili.

V 18. min hosťujúci Mukendi tvrdou strelou natiahol Volešáka a na opačnej strane v 34. min Díaz z diaľky pálil len do Zicha.

V 41. min ešte Lobotkov skákavý pokus preveril brankárov postreh, to však bolo v prvom polčase z ofenzívnej aktivity oboch mužstiev všetko. Diváci tak museli s vierou na zmenu skóre čakať až do druhej časti zápasu.

II. polčas

Domácim sa postupne lepšie darilo prenikať protivníkovou defenzívou, z čoho vyplynuli aj viaceré dobré príležitosti.

V 58. min Holúbek pekne zakrútil priamy kop, onedlho dvakrát pohrozil Depetris strelou tesne vedľa spojnice i dôraznou hlavičkou.

Ružomberok už hral viac stiahnutý, ale brejkové pokusy v jeho prejave nechýbali – v 69. min Serečin delovkou preveril Holešáka.

Trenčiansky tlak s blížiacim sa koncom duelu silnel, v 71. min Depetrisova krížna hlavička zblízka tesne minula cieľ, ale hostia sústredene bránili a domáci nepoužili tu správnu kreativitu na prelomenie bariéry.

Keďže gól už nepadol, mužstvá si po priemernom zápase body podelili.

Adrián Guľa (tréner Trenčína): „Bolo to pre nás jednoduché stretnutie, pretože súper nastúpil s cieľom zamknúť svoju vlastnú polovicu ihriska. V prvej časti chýbalo našej hre potrebné tempo najmä v centrálnej zóne a nedostatočné bolo aj využívanie krídelných priestorov. Snažili sme sa striedaniami pomôcť zmeniť tento vývoj, ale nakoniec nám začala chýbať aj presnosť vo finálnej fáze, takže sa nám nepodarilo streliť ani jediný gól. Hoci sa hráči snažili a dosť nás podržal aj brankár, tento zápas je pre nás výzvou do budúcnosti, aby sme sa lepšie naučili otvárať takto defenzívne hrajúceho súpera.“

Ladislav Šimčo (tréner Ružomberka): „Náš zámer s ktorým sme nastúpili do tohto zápasu sa nám podarilo naplniť – chceli sme získať bod, a ten aj máme, preto sme spokojní. Chlapcom musím pogratulovať k výbornému plneniu si defenzívnych úloh. Domáci boli síce kombinačne lepší, to však automaticky neznamená, že musia stretnutie aj vyhrať. Napokon sme mohli byť bližšie k víťazstvu my, brankár Volešák však bravúrne vyriešil dve naše gólové situácie a ďalšie sľubné šance hráči neriešili dostatočne dôrazne.“

MŠK Žilina – 1. FC Tatran Prešov 3:0 (1:0)

Góly: 4. Paur, 68. Ricardo Nunes, 79. M. Ceesay, ŽK: 29. Paur – 23. Krajník, rozhodovali: Smolák – Vindiš, Borsányi, 1712 divákov

Žilina: Dúbravka – Mabouka, Akakpo, Leitner, Ricardo Nunes – Pečovský – J. Mihalík (46. Škriniar), Káčer (68. Barčík), Paur (46. Deza), Pich – M. Ceesay

Prešov: Jakub Diviš – Bartek, Adámik, Krajník, Kolbas – Jakovlev, P. Petráš (85. M. Adam), Peter Lipták, Dolný (68. Katona) – Ševčuk, M. Marcin

I. polčas

Robert pich

Domáci využili hneď svoju prvú príležitosť a ujali sa vedenia už v 4. min zásluhou Paurovej strely zblízka.

Prešovčania sa snažili čo najskôr odpovedať, na začiatku 12. min nebezpečne hlavičkoval po rohovom kope stopér Krajník, ale Dúbravka jeho pokus zlikvidoval.

Postupne sa hralo viac v strede poľa, obrancov hostí trápil hlavne rýchly žilinský útočník Ceesay. Na druhej strane mal domáci brankár v 28. min čo robiť s Marcinovou strelou spoza šestnástky. Medzi príležitosti prvého polčasu možno zaradiť aj Kolbasovu strelu z uhla, oblúčikom sa pokúšal prekvapiť Dúbravku, ale lopta skončila na vrchnej sieti.

II. polčas

V druhom polčase v 54. min sa po nedorozumení obrancov Prešova dostal pred bránku Pich, ale nepodarilo sa mu presne vystreliť. Asi od 60. min prebrali aktivitu hostia, tlačili sa viac na žilinskú polovicu, ale ich kombinácie končili na hranici šestnástky. Šošoni odpovedali v 68. min druhým gólom.

Po faule na Káčera tesne pred hranicou pokutového územia obstrelil Nunes z priameho kopu prešovský múr a prekonal aj brankára Diviša, ktorý nemal cez hráčov stojacich pred ním ideálny výhľad. O osude stretnutia definitívne rozhodla trojica Pich, Barčík, Ceesay. Na konci kombinácie presne trafil v 79. min Ceesay, ktorému ideálne prihral v šestnástke Barčík.

Frans Adelaar (tréner MŠK Žilina): „Začali sme dobre, rýchlo sme strelili gól, čo nám pomohlo. Potom sme ale nedokázali kontrolovať hru, mali sme problémy v strede poľa. Snažil som sa zmeniť systém hry zo 4-1-4-1 na 4-2-3-1. Do druhého polčasu som preto poslal Škriniara a Dezu a hrali sme trochu lepšie. Nemali sme až toľko sebavedomia, ale to vyplývalo z prechádzajúcich zápasov. Po druhom góle sme predviedli, že vieme hrať dobrý futbal. Som rád, že sme konečne získali tri body, je to dobré pre sebavedome hráčov.“

Angel Červenkov (tréner Tatrana Prešov): „Zápas bol dobrý z oboch strán. Po chybe sme rýchlo dostali gól, potom sme sa snažili kontrolovať hru, vytvárať si šance, ale len do druhého inkasovaného gólu. Výsledok zodpovedá priebehu zápasu, s hrou som spokojný, s výsledkom nie. Nemali sme dobrú koncovku, nepremenili sme naše šance, súper svoje áno.“

FC Spartak Trnava – Dukla Banská Bystrica 1:0 (0:0)

Gól: 66. Čvirik, ŽK: 30. Janečka – 62. M. Turňa, ČK: 88. M. Turňa (B. Bystrica) po druhej ŽK, rozhodovali: Vnuk – D. Hrčka, Bóllo, 3203 divákov

Trnava: Filipko – Habánek, Janečka, Čvirik, Ľ. Hanzel – E. Sabo, P. Čarnota, Karhan (53. J. Vlasko), Bicák (71. M. Gašparík) – Mikovič (64. Ciprys), M. Vyskočil

Banská Bystrica: Boroš – M. Turňa, Poljovka, Gyömbér, Savič (86. Augustín) – Brašeň, Marek Hlinka, Rejdovian (57. M. Pančík ml.), Považanec, T. Hučko – Slančík (67. Sachňuk)

I. polčas

Už v 6. min sa pekne uvoľnil v pokutovom území Bicák a hľadal spätnou prihrávkou Mikoviča, ale banskobystrickí zadáci si dali pozor.

O minútu neskôr sa dostali do šance aj hostia, tvrdou strelou preveril domáceho brankára Považanec.

V 16. min z ľavej strany Hučko pekne naservíroval loptu pred pokutové územie Hlinkovi, ale jeho razantná strela letela meter vedľa ľavej žrde.

O desať minút neskôr prenikol po ľavej strane Mikovič, centrom našiel Karhana, ktorý mu hlavičkou priťukol loptu naspäť, ale Boroš stihol včas zasiahnuť. Hostia skúšali šťastie najmä zo stredných vzdialeností, ale domáci gólman v prvom polčase neinkasoval.

II. polčas

Hneď v úvodnej minúte druhého dejstva Trnavčania už dvíhali ruky nad hlavu, ale po strele Karhana z 18 m zazvonila ľavá žrď. V 51. min Vyskočilov predĺžený center priťukol pred bránku Karhan, ale Čarnota nikým nekrytý z bezprostrednej blízkosti vystrelil vysoko nad.

V 59. min sa predviedol Mikovič sólom z polovice ihriska a peknou strelou pod brvno, ale Boroš krásne zasiahol. Rohový kop z pravej strany zahral v 66. min Sabo, v šestnástke si na loptu vyskočil Čvirik a nedal hosťujúcemu gólmanovi šancu.

S blížiacim sa koncom stretnutia začali preberať taktovku hostia. Viac sa tlačili pred pokutové územie súpera a aj ohrozili Filipka. Zisk čo i len bodu pre Banskobystričanov však naštrbila červená karta Turňu. V záverečných minútach Trnavčania ubránili najtesnejší náskok a prvýkrát v tejto ligovej sezóne zvíťazili na domácom trávniku.

Pavel Hoftych (tréner Trnavy): „Chceli sme potvrdiť tri body, ktoré sme priviezli z Nitry. Sme veľmi radi, že sa nám to podarilo. Chlapci išli za víťazstvom, vedeli sme, že nás čaká náročný súper, o to viac si vážime toto víťazstvo.“

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): „Bol to zápas o jednom góle. Žiaľ, neustrážili sme jednu štandardnú situáciu. Škoda našich šancí, keď chceme bodovať, musíme aj dať nejaké góly.“

FK Senica – FC ViOn Zlaté Moravce 3:0 (0:0)

Góly: 66. a 73. J. Černý, 63. Piroska (z pok. kopu), ŽK: 34. P. Pavlík – 49. P. Pavlenda, 59. Obročník, 82. Pavol Majerník, rozhodovali: Michlian – Chládek, Slyško, 1476 divákov

Senica: Švenger – Wijlaars, P. Pavlík, Brabec, Krídek – Kriško – Diviš, T. Kóňa, J. Černý (73. Diarrassouba), Piroska (78. Babic) – Blackburn (83. Kalabiška)

Zlaté Moravce: M. Kuciak – P. Pavlenda, Bortel, Pavol Majerník, Chren – Obročník (81. Janič) – Žilák, L. Kováč, Orávik (67. Candrák) – Škvarka (67. Bernáth), Hodek

I. polčas

Senica porazila MTK Budapešť 2:1

V prvom polčase sa hra prelievala z jednej strany na druhú.

ViOn mal obrovskú šancu už v 6. min, po nedorozumení v obrane domácich bol sám v malom vápne Žilák, no zle trafil loptu, ktorú gólman domácich kryl.

Strelecké pokusy na oboch stranách do siete neviedli, najväčšiu šancu Seničanov spálil v 26. min Blackburn, ktorý po štandardke Kóňu zakončoval hlavou, ale Kuciak jeho pokus výborne vyrazil na roh.

Podobnú tutovku mali aj hostia v 35. min, keď po priamom kope hlavičkoval Majerník, no lopta po jeho hlavičke letela iba tesne vedľa ľavej žrde.

II. polčas

ViOn začal druhé dejstvo lepšie, v 53. min sa presadil na malom vápne Hodek, jeho zakončenie z otočky však Švenger výborne vyrazil na rohový kop. Po jeho zahratí predĺžil Majerník loptu na zadnú žrď, kde loptu netrafil Bortel. „Záhoráci“ postupne prebrali hru a stretnutie strhli na svoju stranu. V 63. min po zákroku na Diviša nariadil rozhodca pokutový kop, ktorý s prehľadom premenil Piroska.

O tri min predviedli „Záhoráci“ najkrajšiu akciu stretnutia, Piroska po ľavej strane vysunul Diviša, loptu po jeho centri Blackburn sklepol Černému, ktorého technická strela skončila pri pravej žrdi – 2:0. Český legionár sa nádherne predviedol v 73. min, keď z priameho kopu z 28 metrov krásne vymietol pavučiny v ľavej šibenici bránky Kuciaka. Po tom sa stretnutie už iba dohrávalo, zaujalo ešte zakončenie Diarrassoubu v 76. min, lopta však išla nad bránku.

Zdeněk Psotka (tréner Senice): „Aj u môjho mužstva mi v prvom polčase chýbala agresivita, odvaha smerom dopredu i pohyb. Očakával som, že zápas bude futbalový vo veľkom tempe, no bohužiaľ to tak nebolo. My sme v prvom polčase mali niekoľko striel, ale všetky šli mimo. Rozhodujúcim momentom zápasu bola chytená šanca Hodeka, keď nás Švenger podržal. Za stavu 1:0 sa nám podarili uhrať niektoré brejkové situácie a pridali sme ďalšie dva góly. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo zvíťaziť dvakrát za sebou.“

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Chceli sme v Senici niečo uhrať. Senica chcela hrať futbal, ale my sme ostali veľa dlžní našej povesti. Prvý polčas priniesol snáď jedinú šancu, na konci ktorej bol Žilák. Senica v prvom polčase prakticky neohrozila našu bránku. Cez polčas sme si povedali, že s tým musíme niečo urobiť, ale nebolo to dobré. Málo agresívne, bol som sklamaný. Myslím si, že Senica vyhrala úplne zaslúžene, viac túžila zvíťaziť a ukázala aj vyššiu kvalitu.“