Trnava chce turistov prilákať do vinohradov a vínnych pivníc

Vo Francúzsku vydražia unikátne víno
Vo východofrancúzskom meste Arbois dnes vydražia unikátnu fľašu vína (na zábere). Za fľašu z roku 1774 s názvom Vin Jaune (Žlté víno) sa očakáva výťažok v hodnote 10 – 15 tisíc eur. Hrozno, z ktorého je víno vyrobené pestoval známy pestovateľ Anatoile Vercel za vlády kráľa Ľudovíta XVI. Fľašu držali Verceloví potomkovia v tej istej pivnici po osem generácií. Foto: AP Photo/Laurent Cipriani

TRNAVA 26. augusta (SITA) – Cestovnému ruchu v Trnave a okolí by na jeseň malo pomôcť víno.

Od polovice septembra chce oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism pritiahnuť turistov na jesenné víkendové pobyty spojené s ochutnávkou vín, prehliadkou vinohradov, vinárstiev a odhaľovaním tajomstiev výroby vína.

Trnava už nebude len slovenským Rímom, ale poskytne svojim návštevníkom aj kúsok talianskeho Toskánska,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko po rokovaní s predstaviteľmi Trnava Tourism a mesta.

Jesenné vínne víkendy nie sú jediným vinným turistickým podujatím pre návštevníkov mesta a priľahlého regiónu. Program víkendov s vínom spestria aj piatkové koncerty vážnej hudby. V predvečer prvého víkendu, v piatok 14. septembra, sa môžu turisti tešiť napríklad na koncert jedného z najvýznamnejších súčasných organistov v Európe Daniela Rotha z parížskeho chrámu Saint Sulpice.

Na stretnutí s turistickou centrálou sa zúčastnili aj zástupcovia mesta na čele s primátorom Vladimírom Butkom. Poukázali na dôležitosť prepojenia trnavského regiónu s bratislavským. Zhodli sa na tom, že je zdravé ak je medzi regiónmi v cestovnom ruchu konkurencia, no zároveň by mali byť k sebe aj ústretové a vzájomne si pomáhať, napríklad v propagácii turistických aktivít. Tu by mala významnú úlohu zohrávať najmä Slovenská agentúra pre cestovný ruch.

Je potrebné klásť dôraz na propagáciu našich turistických produktov a destinácií nielen doma, ale aj v zahraničí,“ dodal

Trnava sa zapája aj do akcie Noc kostolov, ktorú organizujú katolícke diecézy, vrátane Trnavskej, po celom Slovensku. Akcia je pozvaním pre ľudí dobrej vôle k spoločným stretnutiam v chrámoch a k objavovaniu krásy kresťanských výtvarných a architektonických pokladov. Trnava by preto podľa štátneho tajomníka vzhľadom na svoje cirkevné tradície mohla rozvíjať cestovný ruch aj cez takzvaný sakrálny turizmus.

Agentúru SITA o rokovaniach informoval Martin Kóňa, hovorca ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František Palko