Trnava po penaltovej dráme postupuje ďalej

Trnava Levski
Zľava: Hráč Sofie Vladimir Gadzev, hráč Trnavy Roman Procházka a hráč Sofie Serginho Greene v súboji o loptu počas zápasu 3. predkola Európskej ligy medzi FC Spartak Trnava a PFC Levski Sofia. Trnava, 4. august 2011. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

TRNAVA 4. augusta (SITA) – Futbalisti FC Spartak Trnava postúpili do play-off Európskej ligy UEFA. Vo štvrtkovej domácej odvete zdolali bulharský tím PFC Levski Sofia v riadnom hracom čase 2:1, keďže rovnakým pomerom v Sofii prehrali, nasledovalo predĺženie, ktoré o postupujúcom do ďalšej fázy súťaže ešte nerozhodlo. V rozstrele zo značky pokutového kopu však už boli Trnavčania úspešnejší pomerom 5:4 a stále sú v hre o hlavnú súťaž Európskej ligy UEFA 2011/2012.

Po prvom polčase zaujímavého zápasu viedli hostia v Trnave 1:0, keď sa hlavou presadil Sjörd Ars. Aktívne hrajúci futbalisti Spartaka však dokázali v druhom polčase v rozpätí siedmich minút výsledok otočiť Ladislavom Tomačekom, ktorý sa najskôr presadil strelou bez prípravy a potom aj z pokutového kopu. Diváci sa už ďalšieho gólu z hry nedočkali. Hneď v prvej sérii rozstrelu sa mýlil Sofijčan Jovov a keďže ďalší exekútori už boli úspešní, na trnavskom štadióne sa rozpútala veľká radosť.

Výsledok – odveta 3. predkola Európskej ligy UEFA 2011/12 vo futbale:

FC Spartak Trnava (SR) – PFC Levski Sofia (Bul.) 2:1 po predĺžení (2:1, 0:1), na pokutové kopy 5:4 – prvý zápas 1:2, do play-off EL UEFA 2011/2012 postupuje Spartak Trnava

Góly: 52. a 59. Tomaček – 11. Ars, Žlté karty: 16. Tomaček, 46. Martin Vyskočil, 65. Koubský, 90.+ P. Čarnota – 18. Mulder, 50. Miliev, 61. Risp, 101. Calvo, Červené karty: 97. P. Čarnota po druhej ŽK – 102. Greene po hrubom faule, rozhodovali: Johnsen – Holen, Larsen (všetci Nór.), 12 159 divákov

Rozstrel zo značky 11 m: Jovov nedal 0:0 – Karhan dal 1:0 – Ars dal 1:1 – Hanzel dal 2:1 – Gadžev dal 2:2 – Procházka dal 3:2 – Toni Calvo dal 3:3 – Tomaček dal 4:3 – Rajkov dal 4:4 – Kaščák dal 5:4

Trnava: Raška – P. Čarnota, Gross, Koubský, Ľ. Hanzel – Procházka, Karhan, M. Kaščák, M. Bicák (72. Gogolák, 120. Ciprys) – Vyskočil (118. Čvirik), Tomaček

Levski: Iliev – Mulder, Miliev, Risp, Starokin – Greene, Gadžev, Jovov, Mladenov (100. Rajkov) – Cvetkov (69. Calvo) – Ars

S imperatívom víťazstva nastupujúci Trnavčania začali svižne a už na konci ich prvej akcie mieril Vyskočil tesne nad Ilievovu bránku. O jediný presný zásah I. polčasu sa postaral hosťujúci útočník Ars, ktorého hlavička v 11. min po nenápadnom centri z ľavej strany skončila v Raškovej sieti. Spartakovcov inkasovaný gól nerozhodil a v 14. min po ich priamom kope vypadla Ilievovi lopta z rúk, no pred dobiedzajúcimi domácimi ju hosťujúci gólman stihol včas schovať do rukavíc. Aj nie veľmi nebezpečná Procházkova strela v 22. min urobila hosťujúcemu brankárovi problémy. V 41. min nedočiahol na Procházkov center Vyskočil.

Spartak

Krátko po zmene strán sa gólov v sieti bulharského tímu dočkali aj zaplnené domáce tribúny. Kanonier Spartaka Ladislav Tomaček sa v rozpätí siedmich minút postaral o otočenie nepriaznivého vývoja. V 52. min Vyskočil prenikol po pravej strane a prízemným centrom našiel trnavského kanoniera, ktorý strelou bez prípravy „zavesil“ pod brvno – 1:1. V 58. min faulovala v pokutovom území hosťujúca obrana prenikajúceho Karhana a Tomaček sa z bieleho bodu nepomýlil, keď nechytateľnou strelou do ľavého horného rohu druhýkrát prekonal Ilieva – 2:1. Hostia pohrozili iba ojedinelou Cvetkovovou strelou z diaľky v 69. min a Gadževovým pokusom v nadstavenom čase.

Na konci druhej pridanej štvrťhodiny hry ten istý hráč takisto spoza šestnástky vystrašil Rašku, ktorý však jeho pokus kryl. V penaltovom rozstrele boli úspešnejší domáci, ktorí premenili všetkých päť pokusov, kým Levski o jeden menej.

OBRAZOM: Momenty zo zápasu

Zápas FC Spartak Trnava - PFC Levski Sofia
Fanúšikovia Spartaku "svojich" nesklamali, fandili naplno. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

Fanúšikovia futbalistov Levski Sofia. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

Roman Procházka zo Spartaku (vľavo) v súboji s Orlinom Starokinom z tímu Levski Sofia Foto: SITA/Ivan Kopčáni

Futbalista Trnavy Roman Procházka (uprostred) tvrdo bojuje o loptu s dvojicou Vladimir Gadzev (vľavo) a Serginho Greene (vpravo). Foto: SITA/Ivan Kopčáni

Bežecký súboj medzi Romanom Procházkom zo Spartaku Trnava (vpravo) a hráčom Sofie Orlinom Starokinom. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

Pavel Hoftych (tréner Trnavy): „Zápas poznačil rýchly gól súpera, ale Laco Tomaček predviedol vynikajúci výkon a vďaka jeho dvom gólom sme vývoj súboja otočili. Po vojne je každý generál, no trúfam si povedať, že rozhodnúť o výhre sme mohli už v druhom polčase. Predĺženie i penaltový rozstrel boli o nervoch, pokutové kopy sú už tradične lotériou. Klobúk dolu pred hráčmi i fanúšikmi, zaslúžia si veľké poďakovanie.“

Georgi Ivanov (tréner PFK Levski Sofia): „Ťažko sa mi hovorí po takomto výsledku. Som rozčarovaný. V 2. polčase sme vôbec nehrali dobre, zranil sa nám Miliev, v obrane sme kopili chyby a viazla aj rozohrávka. Je ľahké biť sa do pŕs po víťazstve, ale ťažké stráviť prehru. Budeme sa s tým však musieť vyrovnať. Dali sme si za cieľ postúpiť do skupinovej fázy Európskej ligy UEFA, no teraz sa musíme sústrediť už len na domácu súťaž. Nikoho nechcem obviňovať, urobíme si analýzu, s každým hráčom budem hovoriť. Všetci máme svoj podiel viny na tomto neúspechu.“

Ďalšie výsledky zápasov 3. predkola Európskej ligy:

FK Senica (SR) – Red Bull Salzburg (Rak.) 0:3 (0:1) – prvý zápas: 0:1, do play-off EL UEFA 2011/2012 postupuje Red Bull Salzburg

Gól: 10. Leonardo, 57. a 64. Alan, ŽK: 73. Jaroslav Diviš (Senica), rozhodovali: Hannes Kassik – Jannus Multi, Stem Klaasen (všetci Est.), 3273 divákov

FK Mladá Boleslav (ČR) – AEK Larnaka (Cyp.) 2:2 (0:1), prvý zápas 0:3, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje AEK Larnaka

Góly: 52. Řezníček (z pok. kopu), 74. Štohanzl – 44. Priso, 76. Mrdakovič (z pok. kopu), ČK: Priso (Larnaka), rozhodoval Rasmussen (Dán.)

Lukáš Opiela (Mladá Boleslav) odohral celý zápas.

NK Varaždín (Chor.) – Dinamo Bukurešť (Rum.) 1:2 (1:2), prvý zápas 2:2, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Dinamo Bukurešť

Góly: 14. Golubar – 7. Danciulescu, 26. Munteanu, rozhodoval Ján Valášek (SR)

IF Elfsborg (Švéd.) – FK Aalesund (Nór.) 1:1 (0:0), prvý zápas 0:4, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Aalesund

Góly: 64. Ericsson – 49. Ulvestad, rozhodoval: Matějek (ČR)

FK Karabach (Azerb.) – FC Bruggy (Belg.) 1:0 (0:0), prvý zápas 1:4, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje FC Bruggy

Gól: 87. Soltanov, rozhodoval: Kever (Švaj.)

Strömsgodset IF (Nór.) – Atlético Madrid (Šp.) 0:2 (0:1) – prvý zápas 1:2, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Atlético Madrid

Góly: 13. Adrian, 90. Reyes, rozhodoval: Courtney (Sev. Ír.)

Sligo Rovers (Ír.) – FC Vorskla Poltava (Ukr.) 0:2 (0:2) – prvý zápas 0:0, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje FC Vorskla Poltava

Góly: 16. Zakarľuka, 17. Rebenok, rozhodoval: Aleckovič (Bosna a Herceg.)

FC Aktobe (Kaz.) – Alania Vladikavkaz (Rus.) 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0) – na pokutové kopy 2:4, prvý zápas 1:1, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Alania Vladikavkaz

Góly: 75. Djilas – 55. Bikmajev, ČK: 70. Primus (Aktobe), rozhodoval: Lee Evans (Wales)

Bröndby IF (Dán.) – SV Ried (Rak.) 4:2 (2:0), prvý zápas 0:2, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje SV Ried

Góly: 40. Kristiansen, 45. Krohn-Dehli (z pok. kopu), 53. a 55. Akharraz – 71. Royer, 88. Hadžič, rozhodoval: Kinhöfer (Nem.)

Dinamo Tbilisi (Gruz.) – KR Reykjavík (Isl.) 2:0 (0:0), prvý zápas 4:1, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Dinamo Tbilisi

Góly: 48. Yagüe, 55. Kachališvili, ČK: 81. Jigauri (Tbilisi), rozhodoval: Gil (Poľ.)

FC Gomeľ (Biel.) – Bursaspor (Tur.) 1:3 (1:0), prvý zápas 1:2, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Bursaspor

Góly: 41. Alexievič – 78. N’Diaye, 85. Insúa, 90.+ Bahadir, ČK: 64. Kozeka (Gomeľ), rozhodoval: Avram (Rum.)

BK Häcken (Švéd.) – CD Nacional (Portug.) 2:1 (1:1), prvý zápas 0:3, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje CD Nacional

Góly: 28. a 87. Makondele – 40. Rondon, rozhodoval: Zimmermann (Švaj.)

Hajduk Split (Chor.) – Stoke City (Angl.) 0:1 (0:0), prvý zápas 0:1, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Stoke City

Gól: 90.+ Miličevič (vl.), rozhodoval: De Marco (Tal.)

Helsingborgs IF (Švéd.) – Bnei Yehuda (Izr.) 3:0 (1:0), prvý zápas 0:1, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Helsingborgs IF

Góly: 3. a 73. Lindström, 61. Gashi, ČK: 69. Raly (Bnei Yehuda), rozhodoval: Efong Nzolo (Belg.)

Legia Varšava (Poľ.) – Gaziantepspor (Tur.) 0:0, prvý zápas 1:0, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Legia Varšava

Rozhodoval: Čeferin (Slovin.)

Stade Rennes (Fr.) – Olimpi Rustavi (Gruz.) 2:0 (0:0), prvý zápas 5:2, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Stade Rennes

Góly: 75. Montano, 85. Feret, rozhodoval: Munukka (Fín.)

FC Thun (Švaj.) – Palermo (Tal.) 1:1 (0:0) – prvý zápas 2:2, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje FC Thun

Góly: 65. Lezcasno – 49. Gonzales, rozhodoval: Liany (Izr.)

Maccabi Tel Aviv (Izr.) – FK Željezničar Sarajevo (Bosna a Herceg.) 6:0 (3:0) – prvý zápas 2:0, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Maccabi Tel Aviv

Góly: 18. a 45. Colautti, 38. Dahan, 54. a 85. Atar, 81. Selimovič (vlastný), rozhodoval: Black (Sev. Ír.)

Olympiakos Volos (Gréc.) – FC Differdange 03 (Lux.) 3:0 (1:0), prvý zápas 3:0, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Volos

Góly: 30. Martín, 57. Szelesi, 83. Solakis, rozhodoval: Amirchanjan (Arm.)

Peter Doležaj odohral celý zápas, Mário Breška nastúpil v 46. min, Igor Obert (všetci Volos) nesedel ani na lavičke náhradníkov

PAOK Solún (Gréc.) – Valerenga Oslo (Nór.) 3:0 (1:0), prvý zápas 2:0, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Solún

Góly: 45. Vieirinha, 49. Athanasiadis, 58. Fotakis, rozhodoval: Tohver (Est.)

FK Rabotnički (Mac.) – Anorthosis Famagusta (Cyp.) 1:2 (0:0), prvý zápas 2:0, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje FK Rabotnički

Góly: 87. Kumbev – 50. Rezek, 64. Cristovao Ramos, rozhodoval: Jordanov (Bul.)

Matúš Kozáčik (Famagusta) sedel na lavičke náhradníkov

FC Vaduz (Licht.) – Hapoel Tel Aviv (Izr.) 2:1 (0:1), prvý zápas 0:4, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Hapoel Tel Aviv

Góly: 78. Zanni, 81. Rafinha – 1. Damari, rozhodoval: Stalhammar (Švéd.)

Mário Pečalka (Hapoel Tel Aviv) odohral celý zápas a dostal ŽK

KVC Westerlo (Belg.) – Young Boys Bern (Švaj.) 0:2 (0:1), prvý zápas 1:3, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Bern

Góly: 5. Schneuwly, 77. Bienvenu, rozhodoval: Richard Trutz (SR)

ADO Den Haag (Hol.) – Omonia Nikózia (Cyp.) 1:0 (0:0), prvý zápas 0:3, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Nikózia

Góly: 53. Derijck, rozhodoval: Borg (Malta)

Filip Lukšík (Haag) sedel na lavičke náhradníkov

Gaz Metan Medias (Rum.) – 1. FSV Mainz 05 (Nem.) 1:1 po predĺžení (1:1, 0:1) – na pokutové kopy 4:3, prvý zápas 1:1, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Gaz Metan

Góly: 62. Bawab – 31. Risse, rozhodoval: Bognar (Maď.)

Radoslav Zabavník (Mainz) nebol ani na lavičke náhradníkov

Crvena Zvezda Belehrad (Srb.) – FK Ventspils (Lot.) 7:0 (4:0), prvý zápas 2:1, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Crvena Zvezda Belehrad

Góly: 13. Martinez Colombo (vlastný), 23. a 53. Kaludjerovič, 26. Lazovič, 41. a 75. Borja, 60. Mezenga, ČK: 52. Rugins (Ventspils), rozhodoval: Buquet (Fr.)

FC Fulham (Angl.) – RNK Split (Chor.) 2:0 (1:0), prvý zápas 0:0, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje FC Fulham

Góly: 19. A. Johanson, 56. Murphy (z 11 m), rozhodoval: Gomes (Portug.)

FK Baumit Jablonec (ČR) – AZ Alkmaar (Hol.) 1:1 (0:1), prvý zápas 0:2, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje AZ Alkmaar

Góly: 80. Loučka – 45. Benschop, rozhodoval: Švecov (Ukr.)

Matej Krajčík (Jablonec) nesedel ani na lavičke náhradníkov

Lokomotiv Sofia (Bul.) – Slask Vroclav (Poľ.) 0:0 po predĺžení – na pokutové kopy 3:4, prvý zápas 0:0, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Slask Vroclav

Rozhodoval: Drachta (Rak.)

Marián Kelemen odchytal celý zápas

FC St. Patrick´s Athletic (Ír.) – Karpaty Ľvov (Ukr.) 1:3 (0:1), prvý zápas 0:2, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje tím Karpaty Ľvov

Góly: 57. McMilan – 22. Zenjov, 64. Chudobjak, 83. Oščipko, rozhodoval: Hategan (Rum.)

FC Heart of Midlothian (Škót.) – Paksi SE (Maď.) 4:1 (2:0), prvý zápas 1:1, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje FC Heart of Midlothian

Góly: 34. a 45.+ Stevenson, 50. Driver, 75. Skácel – 89. Böde, rozhodoval: Malek (Poľ.)

Marián Kello (FC Heart of Midlothian) odchytal celý duel

FK Sarajevo (Bosna a Herceg.) – Sparta Praha (ČR ) 0:2 (0:2), prvý zápas 0:5, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Sprta Praha

Góly: 20. Kweuke, 36. Matějovský, ČK: 52. Beloševič (Sarajevo), rozhodoval: Lajuškin (Rus.)

Ľuboš Kamenár, Miloš Lačný, Róbert Valenta, Peter Grajciar nesedeli ani na lavičke náhradníkov, Martin Juhar (všetci Sparta) absolvoval celý duel

Austria Viedeň (Rak., Peter Hlinka) – NK Olimpija Ľubľana (Slovin.) 3:2 (1:0), prvý zápas 1:1, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Austria Viedeň

Góly: 18., 46. a 69. Baranitze (tretí z pok. kopu) – 54. Vršič, 59. Jovič, ČK: 50. Grunwald – 72. Andjelkovič, rozhodoval: Jeskov (Rus.)

Vitória Guimaraes (Portug.) – FC Midtjylland (Dán.) 2:1 (1:1), prvý zápas 0:0, do play-off EL UEFA 2011/12 postupuje Vitória Guimaraes

Góly: 45. Faouzi, 76. Targino – 28. Bak Nielsen, rozhodoval: Liesveld (Hol.)

Viac k osobe Luboš KamenárMarián KelemenMarián KelloMário BreškaMário PečalkaMatúš KozáčikMiloš LačnýPavel HoftychPeter GrajciarRadoslav ZabavníkRichard Trutz