Trnava pred 50 rokmi „dusila“ slávny Ajax, Dobiáš si zaspomínal na svoju veľkú šancu v odvete

Jozef Adamec, Karol Dobiáš
Zľava: Jozef Adamec a Karol Dobiáš. Foto: archívne, SITA/Ivan Kopčáni.

PRAHA 30. apríla (WebNoviny.sk) – Utorňajším zápasom Tottenham Hotspur – Ajax Amsterdam vstúpi futbalová Liga majstrov 2018/2019 do semifinálovej fázy.

Vo „výkladnej skrini“ európskeho klubového futbalu sa v ostatných desaťročiach stalo takmer pravidlom, že medzi elitné kvarteto postupujú skoro vždy mužstvá z popredných ligových súťaží na „starom kontinente“. Avšak, nebolo to tak vždy. Pred 50 rokmi sa semifinále Európskeho pohára majstrov (predchodca súčasnej LM, pozn.) predstavil aj vtedajší československý šampión Spartak Trnava.

„Andeli“ v semifinálovom dvojzápase nastúpili proti spomenutému holandskému tímu Ajax Amsterdam. Najskôr sa 13. apríla 1969 predstavili na ihrisku súpera, kde prehrali 0:3. V odvete o jedenásť dní neskôr však Trnava zažila jedno zo svojich najpamätnejších víťazstiev.

Ajax v odvete podľahol Spartaku 0:2

Tím okolo hviezdneho Johana Cruyffa v odvete pred zaplnenými tribúnami podľahol Spartaku 0:2 a mohol ďakovať „futbalovej šťastene“, že si nakoniec v Trnave neurobil hanbu.

Pamätník odvetného súboja Karol Dobiaš si po rokoch zaspomínal na veľkú šancu za stavu 2:0 pre Trnavu. Už nebohý Jozef Adamec sa vtedy rútil na bránku Ajaxu, mohol prihrať úplne voľnému Dobiašovi, ale rozhodol sa sám zakončiť a netrafil bránku.

„Kopol to vedľa. Mohlo byť 3:0, ale nebolo. Po ‚iks‘ rokoch som mu hovoril, že keby mi vtedy prihral, dal by som gól do prázdnej bránky. A on povedal: ‚Patinko (prezývka Karola Dobiaša, pozn.), ty by si to aj tak nedal‘,“ vyhlásil 71-ročný Dobiaš pre český Radiožurnál.

Veľký úspech dosiahol aj Slovan

V tom istom roku dosiahol veľký úspech aj Slovan Bratislava, ktorý po finálovom triumfe nad FC Barcelona (3:2) ukoristil Pohár víťazov pohárov.

Dobiaš priznal, že napriek veľkej rivalite s bratislavským mužstvom mu spoločne s trnavskými spoluhráčmi v bazilejskom finále veľmi fandil. „Slovan hral PVP. Bola tam veľká rivalita, ako je napríklad Sparta vs. Slavia, ale držali sme Slovanu palce,“ doplnil rodák z Handlovej.

„Ten rok bol veľmi krásny, pretože náš futbal vtedy ešte bol konkurencieschopný, keďže za kluby ako Barcelona a Real Madrid hrali Španieli, za anglické tímy hrali Angličania a v našich mužstvách hrali tí najlepší hráči, čo boli u nás. Príliš sa vtedy neprestupovalo, maximálne občas niekto do Sparty alebo do Slovana, takže sa vytvorili silné tímy,“ nadviazal futbalový historik Jaroslav Kolář.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FC Spartak TrnavaŠK Slovan Bratislava