Trnava prehrala so Žilinou, Zlaté Moravce zdolali Myjavu

Myjava zlate moravce
Michal Škvarka z FC Vion Zlaté Moravce (vľavo) a Roman Častulín z TJ Spartak Myjava (vpravo) počas 13. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Vion Zlaté Moravce - TJ Spartak Myjava. Zlaté Moravce, 20. október 2012. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Výsledky zápasov najvyššej slovenskej futbalovej súťaže.

MFK Ružomberok – FC Nitra 2:1 (0:1)

Góly: 64. a 75. Mulumba Mukendi – 6. Ivančík, ŽK: 29. Ivan Kotora, 51. Greššák, 90.+ L. Zich – 14. J. Harbuľák, 49. Kopecký, 60. Mikuš, rozhodovali: Kružliak – Jenčura, Hrdlička, 1051 divákov

Ružomberok: L. Zich – P. Maslo, Práznovský, Greššák, M. Nosek – M. Nagy, Š. Pekár (53. Lovás), Serečin (53. Lupták), Ďubek, Ivan Kotora (67. Almaský) – Mulumba Mukendi

Nitra: Kopecký – Kaspřák, Struhár, Kinček, J. Harbuľák (84. Boszorat) – Šimončič – Ivančík, M. Szabó, Mikuš (64. Moravčík), L. Zelenický (70. Kolár) – Šimonek

Ladislav Šimčo (tréner Ružomberka): „Pre nás to bol veľmi ťažký zápas, najmä po fyzickej stránke. Každý totiž očakával, že s Nitrou si asi ľahko poradíme. Pribrzdil nás rýchly gól, ktorý bol dosť zbytočný a potom až do konca prvého polčasu sme sa nevedeli dostať do tempa. Pomohli nám prestriedania dvoch hráčov po prestávke. Za bojovnosť a vieru vo víťazstvo sme si tri body zaslúžili.“

Ladislav Jurkemik (tréner Nitry): „Hralo sa s veľkým nasadením, obom súperom išlo o veľa. Bojovnosť prevládala nad futbalovou krásou. Na oboch stranách bolo málo šancí. Žiaľ, dvakrát sme zaspali a domáci nás za to potrestali. Ružomberok tak vyhral zaslúžene.“

I. polčas

Zlate moravce ruzomberok

Stetnutie sa začalo pre domácich šokom.

Už v 6. min nie prudká, ale umiestnená strela Ivančíka zo štrnástich metrov prekvapila Zicha v domácej bránke – 0:1.

Krátko na to Mulumba Mukendi zblízka mieril len do nitrianskeho gólmana Kopeckého. Ten istý hráč presne po štvrťhodine hry poslal Ďubekov center hlavou z päťky tesne nad.

V 25. min podnikli Ružomberčania rýchly útok, nasledovala šikovná prihrávka Pekára na dobre postaveného Ďubeka, ale kapitánovi MFK chýbala v zakončení presnosť. V ďalších fázach sa hral obojstranne podpriemerný futbal a diváci nespokonosť s výkonom svojho mužstva dávali najavo.

II. polčas

Úvod druhého polčasu patril Liptákom, ale prvú šancu mali hostia. S presným kopom Mikuša mal L. Zich plné ruky práce. Potom sa dlho hralo bez vzruchu. Nudu na štadióne preťala až 64. minúta a hneď bol z toho gól. Ďubekov roh našiel Mukendiho, ktorý nádhernou hlavičkou zblízka vyrovnal – 1:1.

Tlak Ružomberka silnel a odmena sa dostavila. V 75. min striedajuci Lupták zbehol po pravej strane, nasledoval center na Mukendiho, ktorý opäť hlavou pridal svoj druhý presný zásah – 2:1. Hostia potom pridali, snažili sa o vyrovnanie, ale do väčšej šance sa nevedeli dostať.

Podarilo sa im to až 4 minúty pred koncom, keď Ivančíkovej hlavičke z piatich metrov chýbali len centimetre. Skóre sa už nezmenilo a Ružomberčania tak ukončili sedemzápasovú šnúru bez víťazstva.

FC ViOn Zlaté Moravce – Spartak Myjava 3:1 (2:1)

Góly: 14. Bernáth, 29. L. Kováč, 90.+ Candrák – 44. Siva, ŽK: 57. Kukoľ (Myjava), rozhodovali: Sedlák – Brendza, Lieskovský, 1646 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak – P. Pavlenda, Pavol Majerník, Bortel, Chren – Obročník – Orávik, Škvarka, L. Kováč (90. P. Farkaš), Hodek (64. Candrák) – Bernáth (78. M. Pavlovič)

Myjava: Šulla – Siva, Častulín, Černáček, T. Mrva – Marček (60. Dian), Peter Majerník (78. Bruško) – Sládek, Kuračka, Kukoľ – Kosík (70. Harsányi)

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Sledujem Myjavu, ktorý možno mnohí pred súťažou odpisovali, avšak oni idú hore. Majú veľmi dobré štandardné situácie, z čoho nakoniec rezultoval aj ich kontaktný gól. Po zmene strán sme chceli rýchlo rozhodnúť, čo sa nám však nepodarilo, a preto Myjava stále žila. Blahoželám Candrákovi ku gólu v jeho 100. corgoňligovom stretnutí.“

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Dnes je to zvláštne hodnotenie, pretože sme dostali góly, ktoré by sme nemali inkasovať. Do hry sme sa dostali kontaktným presným zásahom, domáci majú fazónu a hrajú dobrý futbal. Nás môže len tešiť, že sme ich dnes potrápili. Pre divákov to bol dobrý futbal, pre mňa ako trénera však nie.“

I. polčas

Úvod stretnutia priniesol sľubné príležitosti na oboch stranách. Už v 3. min rozohral Orávik štandardnú situáciu, Obročník hlavou len tesne minul bránku.

„Kopaničiari“ odpovedali v 7. min, na Kuračkov center si vyskočil Peter Majerník, jeho hlavičku Kuciak vytlačil na rohový kop. Do vedenia šli domáci v 14. min, keď Bernáth využil zmätky v zadných radoch a z ôsmich metrov prekonal Šullu – 1:0.

V 19. min Černáček potiahol akciu do pokutového územia, loptu posunul na Sládeka, ktorý v dobrej pozícii mieril nad bránku. Skóre sa opäť menilo v 29. min, agilný Škvarka našiel na malom vápne Kováča, ktorý zblízka prestrelil Šullu – 2:0.

V 35. min predviedli domáci peknú akciu po osi Škvarka – Kováč – Bernáth, ktorého strelu gólman hostí len s námahou vyrazil. V 41. min po ukážkovej kombinácii Chrena s Bernáthom na bránkovej čiare ratoval Častulín. Hostí vrátil do zápasu v 44. min Siva, ktorý si vyskočil na Kuračkov center z priameho kopu a hlavou prekonal Kuciaka – 2:1.

II. polčas

Do druhého dejstva vstúpili aktívnejšie hostia. V 50. min sa ocitol v dobrej pozícii Kuračka, jeho strelu zblokoval Chren.

Skóre sa mohlo meniť v 62. min, avšak Sládekovu prudkú strelu z uhla Kuciak reflexívne vytesnil na roh.

V 75. min rozohral rohový kop Orávik, k lopte sa dostal Pavol Majerník, jeho strelu zblokovala obrana hostí.

V 83. mohol poistiť vedenie domácich Škvarka, ale zoči-voči Šulovi mieril iba doňho. V záverečných minútach hrali hostia vabank, na hrot útoku sa vysunul aj stopér Černáček. V 88. min ponúkol tutovku ako na podnose Škvarka Kováčovi, ten zo šiestich metrov prestrelil.

V 90. min Pavlendov center našiel v malom vápne Candráka, ktorý v páde mieril nad. V nadstavenom čase napokon prišla poistka cenného víťazstva, keď na Pavlovičov center si nabehol striedajúci Candrák a v svojom 100. ligovom stretnutí s prehľadom prekonal Šullu – 3:1.

FC Spartak Trnava – MŠK Žilina 1:2 (1:2)

Góly: 16. Karhan – 22. Pich, 35. M. Ceesay, ŽK: 18. M. Vyskočil, 59. M. Kaščák, 90.+ Mikovič – 28. M. Ceesay, 58. Angelovič, rozhodovali: Vlk – Benko, Mikulaj, 3934 divákov

Trnava: Rusov – Janečka, Čvirik, Koubský, Ľ. Hanzel (74. Sabo) – M. Vyskočil, Vlasko, Karhan, M. Kaščák (65. Čarnota), Michal Gašparík (69. Ciprys) – Mikovič

Žilina: Dúbravka – Angelovič, Piaček, Akakpo (70. Gergel), Ricardo Nunes – Barčík, Škriniar, Pečovský, Pich – M. Ceesay (65. Guima), Lupčo (81. Mihálik)

Pavel Hoftych (tréner Trnavy): „Hráčom musím poďakovať za snahu, ktorú prezentovali na trávniku, aj keď bez víťazného efektu. Kríza v našom hernom prejave pretrváva, stratili sme doma dôležité body. Snažíme sa hráčov motivovať najmä na strieľanie gólov. V druhom polčase sme sa snažili zvrátiť výsledok stretnutia, ale nebolo nám to dopriate. Pre brankára Rusova to bola príjemná premiéra, čo bolo v jeho silách, urobil. Pri mnohých zákrokoch nás podržal. My sa musíme momentálne vysporiadať s tým stavom, ktorý máme, a pracovať s našimi hráčmi.“

Frans Adelaar (tréner Žiliny): „V šlágri sme urobili maximum a dosiahli cenné víťazstvo na trnavskom trávniku, čo je pre nás povzbudením do zvyšných zápasov jesene.“

I. polčas

Trnava zilina

Pred zápasom sa pozornosť sústredila do trnavských ulíc, kde vzhľadom na očakávané udalosti pripravila polícia rozsiahle bezpečnostné opatrenia.

Napokon sa v meste nič mimoriadne neudialo. Trnavčania nastúpili proti favoritovi s odhodlaním a začali odvážne.

Už v 16. min po Akakpovom faule na Gašparíka si loptu postavil k priamemu kopu Karhan a z 30 m delovkou nedal gólmanovi Dúbravkovi šancu – 1:0. V 22. min prišlo vyrovnanie, novic v bránke Trnavy Rusov vyrazil loptu pred voľného Picha a ten bez prípravy z hranice šestnástky rozvlnil sieť.

Žilinčania postupne prihrávkami a kombinačnou hrou ohrozovali bránku Trnavy. V 35. min tvorivý Barčík našiel presnou prihrávkou Ceesaya, ktorý sa kľučkou v šestnástke zbavil obrancov Spartaka Koubského a Čvirika, vystrelil a trafil aj s prispením teča domácej defenzívy – 1:2. V 38. min krásnou strelou napriahol z 30 m Gašparík, ale jeho tvrdú a presnú strelu smerujúcu k ľavej žrdi Dúbravka reflexívne vyrazil na roh. O 3 minúty na to obranca Hanzel sa odhodlal k brejkovému útoku, napodobnil Gašparíka, ale ani on neprekabátil pozorného Dúbravku.

II. polčas

Ani po zmene strán sa výrazne nezmenil priebeh hry, domáci aj napriek snahe nedokázali nič vymyslieť. V 56. min síce zrodila radosť na trávniku i na tribúnach, keď Janečka rozvlnil sieť, ale pre ofsajd gól neplatil.

Domáci dreli, aby aspoň čiastočne potešili fanúšikov, ale útoky stroskotávali na žilinskej obrane a brankárovi. V 90. min mali Trnavčania veľkú šancu, keď Ciprys zo šiestich metrov vystrelil, ale Dúbravka nedopustil vyrovnanie.

AS Trenčín – Dukla Banská Bystrica 1:1 (1:0)

Góly: 23. Í. Díaz – 69. Ferenčík, ŽK: 18. Rodríguez da Silva, 26. Štefánik, 73. Čögley – 60. Savič, 90.+ Belic, rozhodovali: Chmura – Vorel, Bobko, 2212 divákov

Trenčín: Volešák – Godál, Rodríguez da Silva, Kleščík, Čögley (75. P. Mazan) – Baéz (83. R. Mazáň) – Mondek, Í. Díaz (75. Lobotka), Štefánik, Holúbek – Depetris

Banská Bystrica: Belic – M. Turňa, Gyömbér, Chrappan, Savič – Marek Hlinka – Brašeň, Ferenčík (86. Podstavek), Považanec, M. Pančík ml. – Slančík (55. Rejdovian, 82. Sachňuk)

Adrián Guľa (tréner Trenčína): „Do zápasu sme vstúpili slušne, čoho vyustením bol gól po výbornej kombinančnej akcii. Tento gól nám však paradoxne ublížil, pretože sme viac začali loptu vodiť. V ďalšom priebehu sme potrebovali našu hru zjednodušiť a zlepšiť pohyb, čo sa nám podarilo iba čiastočne a hoci v našom prejave nechýbala myšlienka a úsilie, koncentrácia v určitých fázach zápasu nebola stopercentná. Napriek piatim – šiestim dobrým príležitostiam sme nedokázali byť efektívni pri ich premieňaní. Treba však uznať, že aj súper zápas celkom dobre zvládol.“

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bytrice): „Očakávali sme náročný zápas, pretože sme vedeli, že Trenčín je na svojej umelej tráve veľmi silný. S našim výkonom som spokojný, pretože sme dokázali ustáť trenčiansky tlak a získaný bod nás, samozrejme, veľmi teší. Mrzí nás iba to, že sme niektoré naše sľubné príležitosti nedokázali dotiahnuť do lepšieho konca.“

I. polčas

Zápas v prvej polhodine nemal vysoké tempo, réžiu diania sa snažili mať v rukách domáci.

Po Depetrisovom i Kleščíkovom pokuse zblízka tesne vedľa, či Štefánikovej strele z diaľky sa Trenčínu v 23. min vydarila pekná kombinačná akcia, ktorá vyvrcholila centrom do malého vápna, kde Díaz hlavičkou do brankárovho protipohybu rozvlnil sieť.

Hostia so svojimi pokusmi končili v ofsajdových pasciach, v 39. min jednej z nich síce unikli, Ferenčík však zblízka trafil len do brankára. Záver prvého polčasu domáci zvýšili nasadenie, ale ich kombinačné rozleptávanie protivníkovej defenzívy ovocie neprinieslo.

II. polčas

Aj po prestávke sa dlho hralo len na bystrickú bránku, najvýraznejšie šance Depetrisa a dvakrát Mondeka neboli ďaleko od úspechu, no v 69. min hostia nečakane udreli, keď im vyšiel ojedinelý prienik, ktorý zakončil umiestnenou strelou Ferenčík.

Vyrovnávajúci gól vzal Trenčínu vietor z plachiet a domáci už na svoj predchádzajúci tlak v plnej miere nenadviazali, pretože v prehustenom priestore pred banskobystrickou bránkou sa presadzovali veľmi ťažko. Trenčín svoju prevahu nedokázal zúžitkovať, preto dva body stratil, naopak, Banská Bystrica bola efektívna, preto vyťažila bod.

FK Senica – 1. FC Tatran Prešov 2:0 (0:0)

Góly: 57. Pavlík, 89. Diarrassouba, ŽK: 45. Krajčík – 43. Adámik, rozhodovali: Trutz – T. Somoláni, Tomčík, 1415 divákov

Senica: Švenger – Krajčík, Pavlík, Brabec, Wijlaars – Križko – Jaroslav Diviš (75. Martin Ďurica), T. Kóňa – Piroska (88. Štepanovský), M. Frýdek ml. – Váradi (67. Diarrassouba)

Prešov: Jakub Diviš – Bartek, Adámik, P. Petráš, Kolbas – Peter Lipták, Zošák (37. Adam) – Papaj (80. Guba), Macko, Dolný (64. Iakovlev) – Ševčuk

Zdeněk Psotka (tréner Senice): „Z tohto zápasu som mal veľké obavy. Prešov je totiž tím, ktorý je veľmi dobre organizovaný smerom dozadu. Celý týždeň sme pripravovali hráčov, aby boli trpezliví a presní v kombinácii. To sa nám prvý polčas až tak nedarilo. Druhý polčas sme boli už presnejší. Zápasu pomohol strelený gól, po ktorom sme sa upokojili a vytvárali si ďalšie príležitosti.“

Angel Červenkov (tréner Prešova): „Po prvom polčase som bol s výkonom svojho mužstva ako-tak spokojný. Pred našou bránkou sme nemuseli riešiť vážnejšiu situáciu. V druhom dejstve sme poľavili v koncentrácii, urobili sme chyby, za čo nás súper potrestal gólom. Mohli sme dať dva-tri góly, šance sme na to mali, ale brankár súpera podržal.“

I. polčas

Senica porazila MTK Budapešť 2:1

Prešovčania došli na Záhorie s defenzívnou taktikou.

Do útoku sa príliš nehrnuli a iba sporadicky chodili do brejkových situácií. Seničanom reprezentačná pauza neprospela, ťažko sa dostávali do tempa a absentoval u nich najmä pohyb bez lopty.

Aj preto videli diváci v prvom polčase sotva priemerný futbal. Do prestávky sa k ohrozeniu domácej bránky dostali Macko s Dolným, ale raz lopta letela nad a druhýkrát pozorný Švenger loptu vyrazil na roh. Seničania sa iba raz trafili do priestoru bránky a to v 39. minúte, keď Piroskovu strelu gólman Diviš bez problémov kryl.

II. polčas

V druhom polčase videli diváci oveľa lepší futbal. Njaprv v 48. min stredajúci Prešovčan Adam strieľal po zemi spoza pokutového územia, no našiel iba pripraveného Švengera.

Na druhej strane nebezpečne pálil Krajčík. Do vedenia išli Seničania v 57. min, Kóňa s Piroskom rýchlo rozohrali štandardnú situáciu, Piroska pekne našiel na zadnej žrdi úplne voľného Pavlíka, pred ktorým zostala už iba prázdna bránka. Gól stretnutiu pomohol, pretože už aj Prešovčania museli začať útočniť.

V 60. min stálo pri hosťoch dvakrát šťastie – najprv Križko pálil zo šestnástky do brvna, lopta sa odrazila k Váradimu, ktorého dorážku vytlačil Jakub Diviš opäť na brvno. Hostia mohli vyrovnať v 74. minúte. Mackov priamy kop Švenger iba vyrazil a Petrášovu nebezpečnú dorážku tečovala senická obrana na rohový kop. Dobre naskočil do stretnutia Martin Ďurica, ktorý sa na ihrisku predstavil po dlhšej dobe.

Bol to práve on, ktorý v 76. min sklepol loptu M. Frýdkovi ml., lopta po jeho strele letela tesne vedľa. V 87. min zobral v šestnástke Piroska loptu Mackovi, posunul ju Ďuricovi, ktorý z päťky trafil len obrancu Prešova stojaceho na bránkovej čiare.

Senické víťazstvo potvrdil v samom závere striedajuci útočník Diarrassouba. Po centri Vijlaarsa Ďurica krásne prihral hráčovi z Pobrežia Slonoviny a k ľavej žŕdke prekonal brankára Diviša po druhý raz. V samom závere ešte nastrelil Macko brvno Švengerovej bránky. Víťazstvo Záhorákov je plne zaslúžené.