Trnava zdolala Senicu, Žilina podľahla Ružomberku

FC Spartak Trnava - FK Senica 1:0
Sprava: Hráč Trnavy Andrej Hodek a hráč Senice Milan Jirásek v súboji o loptu počas 12. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava a FK Senica. Trnava, 28. september 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) – V sobotu sa odohrali zápasy 12. kola futbalovej Corgoň ligy.

FC Spartak Trnava – FK Senica 1:0 (0:0)

Gól: 78. Štepanovský, ŽK: 17. Adámik, 51. Martin Tóth, 75. Janečka, 87. Ján Chovanec, 90+. Hodek – 80. P. Čermák, 83. Jirásek, 90. Habánek, rozhodovali: Matúš – Balko, Bednár, 2812 divákov

Trnava: Filipko – Martin Tóth, Janečka, Adámik, Grabež – R. Procházka (46. Štepanovský), Maruško (38. E. Sabo), Augustíni, Ján Chovanec – Hodek, Mikovič (73. Poznar)

Senica: Šulla – Habánek, Brabec, P. Pavlík, P. Čermák (88. Križko) – Jaroslav Diviš (85. A. Jakubov), Jirásek (85. L. Opiela), T. Kóňa, Hiago – Piroska, Tsoumou

Juraj Jarábek (tréner Trnavy): „Hrali sme proti veľmi kvalitnému súperovi. Seničania majú kvalitnejší káder, pretože sú dlhšie spolu pokope. Musím povedať, že sme mali pri niektorých šanciach hostí aj kus šťastia. Moji hráči ukázali charakter, srdce a bojovnosť. Do druhého polčasu sme trošku poprehadzovali zostavu, pretože sme museli v prestávke vystriedať zraneného kapitána Procházku. Tento zápas bol o trpezlivosti, čo som hráčom v polčase prízvukoval. Štepanovský nás vykúpil v podobe gólu. Veľmi si ceníme toto víťazstvo, pretože sa nerodilo ľahko.

Eduard Pagáč (tréner Senice): „O osude súboja rozhodli naše nepremenené šance takisto ako v našich predchádzajúcich dueloch. Predovšetkým Piroskova nás veľmi mrzí, lebo po nej sa zlomil zápas. Trnava strelila gól, ktorý padol po individuálnej chybe. Záver stretnutia si Trnavčania ustrážili. Gratulujem súperovi k víťazstvu.“

Obrazom: Trnava porazila Senicu

Sprava: Hráč Trnavy Martin Mikovič a hráči Senice Tomáš Kóňa a Milan Jirásek v súboji o loptu počas 12. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava a FK Senica. Trnava, 28. september 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

Zľava: Hráč Trnavy Martin Tóth a hráč Senice Hiago De Oliveira v súboji o loptu počas 12. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava a FK Senica. Trnava, 28. september 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Sprava: Hráč Trnavy Oliver Augustini a hráč Senice Michal Habánek v súboji o loptu počas 12. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava a FK Senica. Trnava, 28. september 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Sprava: Hráč Trnavy Martin Mikovič a hráč Senice Michal Habánek v súboji o loptu počas 12. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava a FK Senica. Trnava, 28. september 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

I. polčas

Prvú vážnejšiu šancu si vypracovali hostia zo Záhoria. Po rohovom kope Kóňu sa v 5. min k lopte dostal na zadnej žrdi úplne voľný Hiago, ale jeho pokus zrazil Janečka. V 18. min pohrozili Trnavčania. Po centri Chovanca sa sám pred gólmanom Šullom ocitol Procházka, gólman Senice reflexívne loptu vyrazil pred seba, ale následnú dorážku Mikoviča stopol rozhodca za predchádzajúci faul.

V 24. min odpískal hlavný arbiter v trnavskej šestnástke nepriamy kop za šľapák Adámika na Hiaga, ponúknutú príležitosť Piroska nepremenil. V 31. min sa po rohovom kope červeno-čiernych dostal pred šestnástkou k lopte Augustíni, ktorý peknou strelou do šibenice nechal vyniknúť gólmana Šullu. Po následnom rohovom kope mal úvodný gól na hlave Adámik, ale na zadnej žrdi loptu neusmernil do priestoru bránky. V 44. min Hiago vtipne uvoľnil Diviša, ktorý sa presadil cez Janečku s Grabežom, ale z ôsmich metrov netrafil priestor trnavskej bránky. V nadstavenom čase prvého polčasu mal gól na kopačke hosťujúci Tsoumou, trafil však len bočnú sieť.

II. polčas

V 55. min pekne na ľavej strane zakombinovali Trnavčania Sabo, Mikovič, Štepanovský, pričom posledný menovaný z hranice pokutového územia napriahol, ale jeho strela len preletela ponad šibenicu Šullovej bránky. Hra sa potom prevažne odohrávala v strede poľa bez vážnejších šancí na oboch stranách.

V 70. min mohol Piroska posunúť hostí bližšie k víťazstvu, keď sa Tsoumou efektne uvoľnil cez Adámika, posunul Piroskovi, ale jeho technická strela z 10 m len ´lízala´ pravú žrď trnavskej bránky. O štyri minúty neskôr sa zatriaslo brvno senickej bránky, keď center Grabeža na zadnej žrdi našiel Štepanovského, ktorý sa oprel do lopty a volejom opečiatkoval konštrukciu. V 78. min sa tribúny na trnavskom štadióne rozjasali, keď sa Grabež efektne uvoľnil v pokutovom území na ľavej strane cez Jiráska a prízemným centrom do päťky našiel Štepanovského, ktorý zasunul loptu do siete – 1:0.

V 82. min bol Hodek blízko druhému gólu Spartka, keď lobom ponad gólmana Šullu trafil brvno. O tri minúty neskôr strieľaný center Chovanca z ľavej strany trafil Hodeka, od ktorého sa lopta odrazila meter vedľa ľavej žrde Šullovej svätyne.

MŠK Žilina – MFK Ružomberok 2:3 (1:1)

Góly: 32. Mihalík, 90.+ Pečovský – 45.+ Ďubek, 68. Lačný, 84. Zreľák, ŽK: 77. T. Majtán (Žilina), rozhodovali: P. Hrčka – Cuninka, Bobko, 1826 divákov

Žilina: Dúbravka – Mabouka, Vavro, Akakpo, T. Hučko (72. Guba) – Pečovský – Mihalík, Škvarka, Bello (28. Paur), Pich – T. Majtán (85. Gergel)

Ružomberok: M. Nikolič – P. Maslo, M. Nosek, Adamovič, Zreľák – Greššák, Martin Nagy – Ďubek (89. Mehremič), Zošák (73. L. Lupták), Lačný (90.+ Lovás) – Tawamba

Adrián Guľa (tréner Žiliny): „Nezachytili sme vstup do stretnutia, nedostali sme sa do tempa. Napriek tomu sa nám podarilo streliť gól, ktorý nám pomohol. Mali sme pridať ďalší, ale namiesto toho sme v závere polčasu inkasovali a s chlapcami to zatriaslo. V kabíne sme zvýšili hlas a v druhom polčase sme herne začali lepšie, no vo finálnej fáze sme zápas nezlomili. Súper z ojedinelého úniku strelil gól a dostal nás do kolien. Ospravedlňujeme sa fanúšikom, ktorí prišli. Zo zápasu potrebujeme vyvodiť jednoznačné závery. V našej hre chýbajú emócie, srdiečko a túžba bojovať za Žilinu aj za cenu zranení.“

Jozef Vukušič (tréner Ružomberka): „Víťazstvo si veľmi vážim, vyhrali sme nad kvalitným súperom. Svoju hernú kvalitu potvrdil aj v tomto stretnutí, no my sme sa poučili z prvého vzájomného duelu, v ktorom sme doťahovali remízu v závere. Posilnili sme stred zálohy, čím sme eliminovali silné stránky Žiliny. Domáci zaslúžene viedli, ale potom sme skvalitnili finálnu fázu, dali sme góly a vedenie nám psychicky pomohlo. Dať v Žiline tri góly sa rovná zaslúženému víťazstvu.“

I. polčas

Úvodné minúty nepriniesli veľa vzrušenia pred bránkami. V 10. min musel Dúbravka zasiahnuť proti dobrej strele Nagya. Žilinský gólman mal v 17. min viac práce, v šestnástke sa dostal k strele Lačný a Dúbravka musel jeho pokus k ľavej žrdi vytesniť. V 28. min prišli Žilinčania o Bella, ktorý musel pre zranenie pravého kolena opustiť ihrisko na nosidlách a nahradil ho Paur.

O štyri minúty neskôr sa Žilinčania dostali do vedenia. Z ľavej strany odcentroval Majtán a Mihalík hlavičkou premiérovo skóroval v aktuálnej sezóne Corgoň ligy. Žilinčanom gól prospel, začali sa lepšie pohybovať a získavali na trávniku prevahu. V 40. min sa dostal na hranici šestnástky k strele Hučko, ale Nikolič jeho dobrý pokus kryl. V nadstavenom čase prvého dejstva domáci zazmätkovali a po hlavičkovom „biliarde“ sa Ďubek postaral o vyrovnanie.

II. polčas

Do druhého polčasu vstúpili lepšie „šošoni“, ktorí si vypracovali niekoľko príležitostí. V 54. min vystrelil z diaľky Pečovský a jeho ďalekonosný pokus k ľavej žrdi musel Nikolič likvidovať. Ružomberčania sa bránili a snažili sa využívať šance na protiútoky. Jeden z nich im vyšiel v 68. min, keď Zreľák odcentroval z ľavej strany pred bránku a Lačný hlavičkou poslal hostí do vedenia.

Domáci pôsobili po inkasovanom góle bezradne, hostia sa osmelili a výsledkom ich snahy bola ďalšia gólová hlavička výborne hrajúceho Zreľáka v 84. min. Žilinčania zdvihli hlavy v nadstavenom čase, keď z diaľky znížil Pečovský, ale Ružomberčania nepustili domácich v záverečných minútach do vážnejšej šance a tešili sa z prvej výhry pod Dubňom od 13. mája 2006.

FC ViOn Zlaté Moravce – MFK Košice 1:1 (0:0)

Góly: 64. Pintér – 73. Bukata, ŽK: 49. Pavlenda, 55. Pintér, 87. Bolinha, 90. Obročník – 60. Šinglár, 87. Tofiloski, rozhodovali: Mastiš – Benko, Jankovič, 1240 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Chrappan, Pintér, A. Candrák – Obročník – Orávik, M. Babic, Pribula (79. Chren), P. Mazan (58. Bolinha) – L. Szabó (82. Bernáth)

Košice: Tofiloski – Ostojič, P. Kavka, Bašista, Sekulič – Šinglár – Viazanko, Gáll (68. T. Kubík), Duda (89. Hovančík), Bukata – O. Diaby (61. Haskič)

Dušan Liba (tréner Zlatých Moraviec): „Škoda obrovskej šance Szabóa, z ktorej musí dať gól. Naše chcenie bolo dnes iba po šestnástku. Chceli sme vyhrať, avšak remíza je spravodlivá, Košice si dnes nezaslúžili prehrať.“

Radoslav Látal (tréner Košíc): „Do zápasu sme vstúpili aktívne, prvý polčas bol z našej strany celkom dobrý. Po zmene strán to už nebolo ono, na môj vkus to bol príliš otvorený futbal. Nakoniec som rád za tento bod.“

MFK Košice

I. polčas

Úvodné dejstvo stretnutia prinieslo obojstranne otvorený útočný futbal. V 10. min Pintér z priameho kopu vari z 25 metrov neprekvapil Tofiloského. Po štvrťhodine hry Duda rozohral rohový kop a pred Ostojičom v poslednej chvíli ratoval Pintér. Na opačnej strane Babic nabil Obročníkovi, ktorý prudkou strelou spoza šestnástky prestrelil.

V 21. min poslal Sekulič center do pokutového územia, O. Diabymu chýbal povestný krok. Vzápätí z 20 metrov napriahol Bukata, Kuciak jeho dobre mierenú strelu vytesnil na roh. V 28. min predviedli domáci ukážkovú akciu po osi Mazan – Pribula – Szabó, ktorý sám pred Tofiloským z 5 metrov netrafil bránku. V závere prvého dejstva skúšal šťastie Duda, jeho strela z priameho kopu však neprešla ku Kuciakovi.

II. polčas

V 55. min Bašista z priameho voľného kopu mieril z ideálnej pozície na bránku. Na opačnej strane sa v dobrých pozíciách ocitli Orávik aj Babic, ale k strelám sa neodhodlali. V týchto momentoch sa tlak domácich stupňoval. V 57. min na Babicov center si nabehol Pintér, hlavičkou mieril tesne mimo. V 64. min sa domáci predsa len dočkali gólu, keď Orávik rozohral rohový kop a Pintér pohotovou hlavičkou nedal Tofiloskému šancu – 1:0.

V 66. min ponúkol Bolinha parádnu prihrávku Orávikovi, ale jeho strelu gólman hostí kryl. V 68. min Orávik s Pribulom rozohrali štandardnú situáciu, k lopte sa dostal Obročník, no jeho prudká hlavička tesne minula cieľ. Vyrovnanie priniesla 73. min, keď Bukata parádnou strelou z 20 metrov prekonal bezmocného Kuciaka. V 76. min opäť Bukata vystrelil zo šestnástky, Kuciak jeho pokus v poslednej chvíli vytesnil na rohový kop. V 86. min mohli poslať domácich do vedenia Bernáth i Chren, avšak Tofiloski bol nepriestrelný. V hektickom závere sa viac „žltilo“, ako hralo, a tak sa stretnutie napokon skončilo deľbou bodov.

FC Nitra – AS Trenčín 1:1 (1:1)

Góly: 6. A. Čermák – 43. Van Kessel, ŽK: 90.+ Kaspřák – 41. Baéz, rozhodovali: Horváth – T. Somoláni, Chládek, 690 divákov

Nitra: D. Perniš – Kolbas, Kaspřák, Šimončič, Mičic (16. Barosso Sánchez) – Bagi, V. Gajdoš – A. Čermák (65. Boszorád), Turčák, Hála (55. Vestenický) – Cléber

Trenčín: Volešák – Čögley, Kleščík, Rundič, Mazáň – Baéz (80. Bariš) – Van Kessel, Holúbek (89. Bero), William, Hajradinovič – T. Malec

Vladimír Koník (tréner Nitry): „Mali sme dobrý vstup do zápasu. Dali sme gól po štandardke a následne sme sa snažili zobrať Trenčínu priestor na kombináciu. Chybou však bolo, že sme sa príliš hlboko zatiahli a súper nás pritlačil. V závere polčasu nám strelil aj gól. Druhý polčas bol solídny. Oba tímy sa snažili streliť gól, čo sa muselo páčiť aj divákom. Snažím sa vidieť to pozitívne, mužstvo dvíha hlavu. Ešte síce je čo zlepšovať, ale teší ma, že moji zverenci za stavu 1:1 chceli vyhrať. Remíza tomuto zápasu sluší.“

Ivan Vrabec (tréner Trenčína): „Hrali sme proti veľmi disciplinovanému súperovi. V prvom polčase sme mali viac loptu na svojich kopačkách, ale chýbala tomu kvalita najmä v útoku. V druhom polčase sa už hral vyrovnaný futbal. Domáci mali vyloženejšie šance, ale nepremenili ich. Remíza je zaslúžená.“

Futbal, trenčín

I. polčas

Nitrania nastúpili do zápasu útočne naladení a svoju úvodnú snahu pretavili aj do gólu. Už v 6. min sa po Cléberovom centri presadil v malom vápne Čermák. V ďalšom priebehu prvého polčasu prevzali iniciatívu na svoje kopačky hostia. Po polhodine hry na Hajradinovičov rohový kop najlepšie vyskočil William, ale jeho hlavička tesne minula domácu bránku. V 43. min sa už však Trenčanom podarilo manko vymazať. Vysoký center do domácej šestnástky neudržal v rukách Perniš, lopta mu vypadla a Van Kessel so šťastím vyrovnal na 1:1.

II. polčas

Vo vyrovnanom druhom polčase sa oba tímy snažili strhnúť vedenie na svoju stranu. Na nitrianskej strane sa do šancí dostali Bagi a Vestenický. Ich šance však zneškodnil aj za pomoci svojich obrancov výborný gólman Volešák. Hostia hrozili najmä rýchlym Van Kesselom. Ani on však svoje šance do úspešného konca nedoviedol. Rozhodnúť mohol napokon v 87. min Vestenický, ale jeho sólo na Volešáka sa skončilo na trenčianskom brankárovi.

FK Dukla Banská Bystrica – Spartak Myjava 1:0 (0:0)

Gól: 74. P. Vajda, ŽK: 78. B. Ľupták – 83. Šulek, rozhodovali: Valášek – Mókoš, Vindiš, 2230 divákov

Banská Bystrica: Boroš – P. Vajda, Nosko, Teixeira – B. Ľupták – Turňa, Považanec, Chrien (57. Brašeň), Peňaška (84. Savič) – Slančík (88. Podstavek), Pavol Jurčo

Myjava: Solnička – Siva, Černáček, Častulín, Lukšík (80. Ľ. Urgela) – E. Daniel (74. Kuračka), Marček, Šulek (84. T. Bruško), Kukoľ – Kosík, Š. Pekár

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): „Zápas bol o prvom góle. Dali sme ho my a asi aj preto sme zaslúžene zvíťazili. Veľa situácii sme nezvládli, keď sme išli do prečíslenia a v šestnástke sme boli nepresní. Chýbala nám finálna prihrávka, po ktorej by sme už mohli loptu zasunúť do bránky. Boli tam také štyri situácie, keď sme to mohli dotiahnuť. V ťažkom zápase s nepríjemným súperom sa tešíme z víťazstva.“

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Typický zápas o jednom góle. My sme dreli, dreli, ale domáci možno o ten krok urobili navyše. Bolo to o tom, kto dá prvý gól, ten vyhrá. Terén bol náročný a zlý, mali sme viackrát čistú loptu a zrazu dostala šmyk. Hráči sa sťažovali, nevedeli čo si majú obuť. Jedno je však isté, niečo nám chýba v hre, nejaký drajv. Nezvyknem hovoriť o rozhodcoch, ale Valášek píska zápasy proti nám, hoci neovplyvnil v Bystrici výsledok, no má iný meter na nás ako na súpera.

Banská Bystrica - ŠK Slovan Bratislava

I. polčas

Myjavčania si na začiatku vymenili strany, aby ich brankárovi nesvietilo do očí slnko, ale Duklu to od útočného snaženia neodradilo. Prvá polovica úvodného dejstva bola v réžii domácich, ktorí si utvárali jednu šancu za druhou. Po centri Považanca prekopol bránku v päťke Nosko a Chrienov ľahký teč gólman Solnička vystihol.

Myjavčania pohrozili v 12. min po Kosíkovej hlavičke, brankár Boroš mal s loptou menšie problémy. V 25. min po aktivite Chriena to skúšal z otočky Jurčo a aj hosťujúci brankár si nebol dvakrát istý v zákroku.

Kopaničiari až potom vyrovnali hru a v 29. min predviedol pekný slalom do šestnástky Kukoľ, ale v koncovke neprehodil gólmana Dukly. Azda najväčšia šanca prišla v 37. min po centri domáceho Slančíka do pokutového územia, kde loptu hlavičkoval myjavský hráč a takmer prekonal vlastného brankára.

II. polčas

Po prestávke si niektorí diváci zakričali gól, ktorý strelil v 49. min Slančík po úniku a centri Jurča z pravej strany, ale banskobystrický útočník skóroval z ofsajdu a o dve minúty neskôr z rohu šestnástky nemieril presne. Hrozili aj hostia, v dobrej šanci sa ocitol vo veľkom vápne Kosík, ale loptu poslal vedľa žrde. Bystričania viac útočili, po prieniku Slančíka a jeho prihrávke na Jurča súper ratoval čistú šancu, ale hneď aj pohrozil.

V 62. min sa uvoľnil Pekár na pravej strane a z rohu šestnástky pálil do žrde. V 66. min Ľupták z vlastnej polovice poslal loptu na Jurča za obranu Myjavy, ale domáci útočník z mierneho uhla nenašiel recept na Solničku. O pár minút si títo dvaja spoluprácu zopakovali, tentoraz už bližšie k šestnástke, keď Jurčo neuspel pri ľavej žrdi bránky súpera. Futbalistom spod Urpína to vyšlo až v 74. min, Považanec vyslal z ľavej strany geniálny center do päťky na vzdialenejšiu žrď, kde Vajda pohodlne skóroval – 1:0.

Zverenci trénera Hudeca v závere vrhli sily do útoku, spoza šestnástky to skúšal Šulek, no Boroš bol pozorný. Neskôr vystrelil striedajúci Bruško, ale zadáci Dukly loptu odvrátili na roh. Banskobystričania napokon taktickou hrou v posledných okamihoch zápasu ubránili tesné víťazstvo nad dovtedy druhým celkom súťaže.