Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parfém
Foto: Shutterstock
30. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Trnavskí colníci zadržali takmer 14-tisíc falošných parfumov

BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Trnavskí colníci zadržali 13 920 parfumov. Mali pri nich podozrenie, že ide o reprodukcie ochranných známok Dior, Chanel, Lacoste, Gucci, Davidoff či Dolce Gabbana.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa colného úradu Trnava Iveta Švárna, keby sa parfumy predávali na trhu, spôsobili by majiteľom ochranných známok škodu približne 600-tisíc eur. Colníci z Trnavy parfumy zadržali v spolupráci s colníkmi Kriminálneho úradu finančnej správy. Mali totiž podozrenie, že ide o porušenie práv duševného vlastníctva ochranných známok svetoznámych značiek.

Ide o často napodobňovaný artikel

Colníci v Brodskom kontrolovali zásielku z Číny, ktorá mala podľa prepravných dokladov skončiť na európskom trhu. Svoje podozrenie na porušenie práv oznámili zástupcom majiteľov ochranných známok, ktorí potvrdili, že ide o falšovaný tovar.

Práve oni teraz rozhodnú o ďalšom postupe. Môžu súhlasiť so zničením tovaru alebo podať návrh na súd za falšovanie ochrannej známky. Ako ďalej uviedla Švárna, napodobeniny parfumov sú častým obchodným artiklom, ktorý finančná správa odhaľuje pri vstupe do Európskej únie, ale aj na vnútornom trhu.

Colníci
Foto: SITA/ CÚ Nitra

Zákazník na prvý pohľad nespozná falzifikáty

Osobe, ktorá porušila zákon o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi, môže colný úrad uložiť pokutu od 50 eur do 67-tisíc eur podľa závažnosti a druhu porušenia. Za opakované porušenie hrozí pokuta do 135-tisíc eur.

„Falzifikáty sú v mnohých prípadoch tak dokonalé, že ich zákazník na prvý pohľad nespozná, originály napodobňujú najmä svojím obalom. Vôňa je však v niektorých prípadoch úplne odlišná a kvalita tiež. Upozorňujeme preto spotrebiteľov, aby parfumy kupovali v overených obchodoch a vyvarovali sa pouličným predajcom a tržniciam,“ dodala hovorkyňa Colného úradu Trnava.

V Nových Zámkoch našli nebezpečné výrobky

Viac ako 25-tisíc nebezpečných výrobkov z Číny zaistili colníci v spolupráci so Slovenskou obchodnou inšpekciou (SOI) pri kontrole kontajnerov na pobočke v Nových Zámkoch. Okrem toho zaistili aj vyše 11-tisíc kusov tovaru, ktorý nebol predložený k colnej kontrole.

Ako informoval hovorca Colného úradu Nitra Stanislav Pacher, 18 984 vianočných svietiacich reťazcov, 944 dekoračných LED plastových svietidiel, 57 elektrických mixérov, 5820 rôznych plastových hračiek nespĺňalo základné bezpečnostné požiadavky Európskej únie a chýbali na nich dôležité označenia.

Colníci
Foto: SITA/ CÚ Nitra

Na základe stanoviska SOI colný úrad tovar, ktorý mohol spôsobiť materiálne škody, ale aj ohrozenie zdravia či života spotrebiteľov, neprepustí na trh únie a bude zničený pod colným dohľadom, prípadne bude vyvezený späť mimo územia EÚ, uviedol Pacher.

Nitrianski colníci zadržali aj nezákonne dovezené výrobky. Išlo o tisíce odšťavovačov, mixéry, rôzne svietidlá, textilné výrobky a stovky hračiek. Spoločnosti, ktorá tovar nepredložila k colnej kontrole, hrozí pokuta až do 99 581,75 eura.

Odporúčané články

Muž prevážal falzifikáty parfumov, zadržali ho colníci Colníci odhalili na hranici s Ukrajinou pašované cigarety

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...