Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Operácia
Foto: SITA/AP
1. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Trnavskí doktori sa bránia, video z operácie neskracovali

TRNAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – Videozáznam z operačného výkonu pacientky nie je a nikdy nebol súčasťou jej zdravotnej dokumentácie, bol vyhotovený anonymne len na vedecké a edukačné účely.

Uviedol to riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trnave Martin Tabaček v odpovedi na otvorený list predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského, ktorý ho vyzval, aby nemocnica pacientke vydala úplný a neupravený záznam z jej operácie. Pacientka tvrdí, že zo stominútového zákroku dostala len sedemnásťminútový zostrih.

Úplný záznam by jej pomohol pri ďalšej liečbe

To, že videozáznam nebol súčasťou zdravotnej dokumentácie potvrdil podľa Tabačka aj Úrad pre ochranu osobných údajov. „Dostupný anonymný videozáznam bol pacientke ústretovo poskytnutý v plnom rozsahu tak, ako bol zaznamenaný. Videozáznam sme nijakým spôsobom neskracovali a bol vytvorený len z časti operačného výkonu,“ uviedol Tabaček.

Podľa pacientky bol originálny záznam upravený v strihacom programe. Úplný záznam by podľa jej vyjadrenia pre agentúru SITA potrebovala pre ďalšiu liečbu, pretože má pokračujúce zdravotné problémy.

Nikto nekonštatoval pochybenie

Riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trnave Tabaček tvrdí, že doteraz nikto z kompetentných, ktorí sa prípadom zaoberali, nekonštatoval medicínske pochybenie. Viaceré kompetentné orgány podľa neho konštatovali neopodstatnenosť podnetov od pacientky.

Šéf LOZ Visolajský riaditeľa trnavskej nemocnice otvoreným listom požiadal, aby pacientke poskytol úplnú a neupravenú zdravotnú dokumentáciu vrátane videozáznamu tak, ako to prikazuje zákon. Riaditeľa zároveň upozornil, že videozáznam z operácie je súčasťou zdravotnej dokumentácie pacientky.

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti je preto povinný uchovávať ho v originálnej podobe a sprístupniť pacientke, ak o to požiada. V tomto prípade bol však videozáznam zhotovený anonymne a bez možnosti pre nezainteresovaného identifikovať pacientku.

Odporúčané články

Doktori z Trnavy nechcú dať pacientke video z jej operácie Odborári kritizujú univerzitnú nemocnicu v kauze parkovísk

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...