Trnavský kraj začal šetriť na občanoch

Trnava
Foto: SITA/Michal Burza

TRNAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – O zvýšení cien cestovného v prímestskej autobusovej doprave o desať percent a o zvýšení dane z motorových vozidiel tiež o desať percent majú na svojom rokovaní v stredu rozhodnúť poslanci Trnavského samosprávneho kraja.

Zvýšenie cestovného má priniesť samospráve takmer milión eur, ktoré potrebuje na dofinancovanie strát zmluvných dopravcov. Nový cenník okrem zvyšovania cien ráta aj s ich zaokrúhľovaním na päť centov. Viac peňazí očakáva kraj aj zo zvýšenia dane z motorových vozidiel. Sadzby tejto dane sa pohybujú v Trnavskom samosprávnom kraji od 59 až po 2 303 eur za rok a patria k najvyšším na Slovensku.

Žiadne dotácie

Stovky žiadateľov o dotácie z rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja sa v tomto roku nedočkajú ani eura. Krajskí poslanci pôvodne v máji len posunuli termíny financovania predložených projektov, najnovšie majú dotácie zrušiť úplne. Dôvodom je nepriaznivý vývoj daňových príjmov samosprávy. Tohtoročný rozpočet Trnavského samosprávneho kraja pôvodne rátal so sumou takmer 500 tisíc eur na financovanie žiadostí o dotácie.

Kraj vypísal päť výziev na podporu športových, mládežníckych, umeleckých, sociálnych a zdravotných aktivít. Na každú z výziev zareagovali stovky žiadateľov o dotácie. Podľa hovorcu krajskej samosprávy Ivana Krajčoviča len na podporu športových aktivít prišlo 493 žiadostí o dotácie v súhrnnej výške 775 tisíc eur. V oblasti podpory mládežníckych aktivít zaznamenal kraj 380 žiadostí v celkovej sume 561 tisíc eur. Rovnako vysoký záujem bol aj o podporu v troch ďalších oblastiach. Poslanci budú v stredu rozhodovať o zrušení tohtoročných dotácií.

Krajskí poslanci sa budú zaoberať aj programom hospodárskeho a sociálneho rozvoja Trnavského samosprávneho kraja do roku 2015, úpravou tohtoročného rozpočtu, návrhom na predaj cenných papierov vo vlastníctve kraja a viacerými informačnými materiálmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom