Trnka bude opäť čeliť disciplinárnemu konaniu, môže prísť o funkciu prokurátora

Dobroslav Trnka
Dobroslav Trnka. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák.

Disciplinárna komisia prokuratúry bude v piatok 4. septembra pokračovať v konaní vo veci bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Predošlé pojednávanie v tomto prípade komisia 23. júna prerušila na neurčito s tým, že si k záležitosti medializovaných vyjadrení o rozhovore s Marianom Kočnerom a k prepusteniu Jozefa Majského z väzby vyžiada stanovisko Etickej komisie prokuratúry.

Údajné vydieranie Haščáka

Etická komisia prokuratúry k tejto veci zasadala ešte 7. júla v Banskej Bystrici. Výsledkom bolo konštatovanie porušenia pravidiel prokurátorskej etiky zo strany bývalého šéfa prokuratúry.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka čelí disciplinárnemu stíhaniu pre svoje vyjadrenia k nahrávke rozhovoru s neskôr viacnásobne stíhaným Marianom Kočnerom. Nahrávka sa týkala údajného vydierania predstaviteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka pre kauzu Gorila. Návrh na stíhanie konkrétne poukazuje na to, ako sa Dobroslav Trnka v súvislosti s nahrávkou vyjadril v októbri 2019 pre TV Markíza. Uviedol vtedy, že na nahrávke „môžu byť udalosti, ktoré by mohli byť v reálnom čase stotožnené“.

Na disciplinárnom pojednávaní 2. júna však právna zástupkyňa Dobroslava Trnku uviedla, že on sám odmieta akékoľvek spájanie jeho osoby s obsahom konverzácie na nahrávke. „Nie je si istý, či ide o jeho hlas,“ povedala s tým, že nahrávka je v zlej kvalite a mohla byť napríklad technicky upravená. „Jeho hlas je pomerne všedný, dá sa jednoduchým spôsobom napodobiť,“ skonštatovala. Dobroslav Trnnka pritom pripustil, že sa s Marianom Kočnerom pozná, podľa vlastných slov však nemohol predpokladať, že sa z neho stane trestne stíhaná osoba. „Za posledných päť rokov sa nestretli vôbec,“ uviedla právnička Dobroslava Trnku.

Zbavenie funkcie prokurátora

Návrh sa tiež týka vyjadrení k prepusteniu podnikateľa Jozefa Majského z väzby v roku 2004. Dobroslav Trnka podľa prokuratúry v tejto súvislosti nepravdivo tvrdil, že ho vtedy krajská prokuratúra v Košiciach informovala, že dôvody väzby obvineného pominuli. „Toto tvrdenie Dobroslava Trnku bolo klamstvo,“ skonštatoval zástupca Generálnej prokuratúry SR, ktorá disciplinárne stíhanie Dobroslava Trnku navrhla.

V prípade uznania viny Dobroslavovi Trnkovi hrozí zbavenie funkcie prokurátora. Dobroslav Trnka bol na čele prokuratúry v rokoch 2004 až 2011. Od októbra minulého roku má pozastavený výkon funkcie prokurátora.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dobroslav TrnkaJaroslav HaščákJozef MajskýMarián Kočner
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR