Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Trnka
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto: archívne, SITA/Michal Svítok
18. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Trnkov trest zváži iná komisia, prokuratúra vraví o škandále

BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) – Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka zostáva zatiaľ prokurátorom. Krajský súd v Bratislave vo štvrtok zrušil rozhodnutie disciplinárnej komisie, ktorá ho vlani zbavila funkcie prokurátora za list v kauze bytovky Glance House. Trnkovým prípadom sa bude musieť disciplinárka zaoberať znovu.

Listom z mája 2012 Trnka ako zastupujúci generálny prokurátor umožnil odblokovanie bytového domu v Bernolákove, ktorý predtým zablokoval Úrad špeciálnej prokuratúry. Nehnuteľnosť, pre ktorú sa vedú viaceré komplikované súdne spory, sa potom dostala až na tretiu firmu. Trnkov list najprv vyšetrovala polícia, no napokon rozhodla, že nejde o trestný čin a vec postúpila disciplinárnej komisii.

V Trnkovom konaní došlo k chybám

Trnka sa voči disciplinárnemu trestu odvolal na krajský súd. „Súd sa čiastočne stotožnil s navrhovateľom, že v tomto konaní došlo k takým chybám, ktoré mohli mať vzťah k zákonnosti, a preto preskúmavané rozhodnutie súd zrušil,“ vyhlásila samosudkyňa.

Disciplinárna komisia nemá možnosť odvolať sa na najvyšší súd a bude sa musieť zaoberať Trnkovým prípadom a znovu rozhodnúť. Nejde však o tú istú komisiu, ktorá pôvodne o Trnkovom treste rozhodla. Pre nález ústavného súdu z mája tohto roka museli byť disciplinárne komisie na generálnej prokuratúre zrušené, na jeseň vytvorili nové.

Trnka spolu so svojou advokátkou, bývalou prokurátorkou Evou Mišíkovou, na súde namietajú, že disciplinárna komisia nebola vytvorená zákonným spôsobom. Tvrdia napríklad, že do zloženia komisie urobilo vedenie generálnej prokuratúry zásahy, napríklad vymenili predsedu komisie a tiež jedného člena. Podľa Mišíkovej a Trnku sa však nemôže predseda disciplinárnej komisie nahrádzať, ale ak je problém, tak vec rieši nasledujúca komisia.

Trnka
Foto: SITA/Ján Slovák

Súd nerozhodovoal o liste pre Glance House

V stredu súd toto priznal. „Podľa súdu nemožno nahradiť predsedu komisie,“ uviedla sudkyňa. O samotnej podstate prípadu, teda či Trnka mohol poslať list v kauze Glance House a či za to dostal adekvátny trest, súd nerozhodoval, keďže skonštatoval procesné chyby. Generálna prokuratúra zloženie disciplinárnej komisie považuje od začiatku za zákonné.

Trnka vo štvrtok na súde vyhlásil, že je prvý prokurátor, ktorý bol disciplinárnou komisiou zbavený funkcie, pričom v iných prípadoch boli podľa neho preukázané závažnejšie porušenia.

„Bola tam tendencia nejakým spôsobom sa s bývalým generálnym prokurátorom vysporiadať,“ poznamenal Trnka. Hovoril tiež, že list poslal preto, aby pomohol ľuďom, ktorí sa nevedeli dostať k majetku. Predseda štvrtej disciplinárnej komisie Jozef Gondžur oponoval, že Trnkovo konanie v dobrom úmysle spochybňujú okolnosti, za ktorých bol daný súhlas na prevod bytovky a tiež to, že o Trnkovom postupe nevedela prokurátorka, ktorá dozorovala kauzu Glance House.

Prokuratúra považuje verdikt za škandalózny

Trnkova právna zástupkyňa Mišíková pre médiá povedala, že takéto rozhodnutie súdu očakávala. „Toto rozhodnutie je zákonné, správne. Boli akceptované skutočnosti, ktoré svedčili pre takéto rozhodnutie,“ vyhlásila po pojednávaní. Naopak, generálna prokuratúra považuje štvrtkový verdikt Krajského súdu v Bratislave za škandalózny.

„Trváme na tom i naďalej, že zloženie disciplinárnej komisie bolo zákonné a že nedošlo k žiadnym úkonom, či už zo strany generálneho prokurátora alebo kohokoľvek iného, ktorými by bola spochybnená legitimita disciplinárnej komisie, ktorá vo veci konala,“ uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

„Za absurdné považujeme tvrdenie sudkyne, že predsedu disciplinárnej komisie nie je možné nahradiť iným členom, navyše v prípade, keď pre dlhodobú práceneschopnosť predsedu komisie plynú lehoty na prejednanie veci,“ konštatuje prokuratúra.

Odporúčané články

Salmanovovci nepôjdu na slobodu, zostávajú naďalej vo väzbe Slovenské súdy dostanú miliónovú injekciu od Bruselu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...