Trolejbusy by dal Bratislave jeden záujemca, tender zopakujú

Trolejbusy
Foto: SITA/Jano Šperka

BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Spochybňovaný tender na nové trolejbusy, ktoré obstaráva Dopravný podnik Bratislava, budú zrejme opakovať.

Do sedemdesiatmiliónovej súťaže sa totiž prihlásil iba jeden uchádzač. Uviedol to v pondelok na tlačovej konferencii na ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja bratislavský primátor Milan Ftáčnik.

Súťaž na nové trolejbusy v súčasnosti preveruje Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), novú súťaž je možné vyhlásiť až keď ÚVO rozhodne. Ako uviedol Ftáčnik, ak by novú súťaž vyhlásili v priebehu pár týždňov, sú schopní súťaž ukončiť a dodať nové trolejbusy do augusta 2015, aby mohli čerpať peniaze z eurofondov.

Podľa Ftáčnika boli podmienky v tendri nastavené tak, že vygenerovali len jedného uchádzača. Ako dodal, je pravdepodobné, že sa bude obstarávateľ, teda Dopravný podnik Bratislava, musieť zamyslieť nad tým, ako boli nastavené kritériá a prečo sa prihlásil len jeden uchádzač.

Na „stínanie hláv“ to však primátor nevidí. Ako dodal, tender pred bratislavskými mestskými poslancami obhajoval riaditeľ Dopravného podniku Bratislava Ľubomír Belfi, jeho vysvetlenie poslanci začiatkom februára akceptovali.

Na pochybný tender poukázali médiá

Informáciu o spochybnenom tendri na trolejbusy priniesol v januári denník SME. Podľa nich sú podmienky nastavené v prospech českej firmy SOR. Mali k tomu viesť podmienky päťdverových trolejbusov či vozidiel ľahšej hmotnosti. Proti súťaži namietala spoločnosť Teknoplast z Nových Zámkov, ktorá podala námietku vo všetkých troch vyhlásených tendroch – na trolejbusy, električky aj obojsmerné električky. Námietky stále preveruje ÚVO.

Dopravný podnik Bratislava vyhlásil tender na nákup 30 sólových a 50 kĺbových trolejbusov za 70 miliónov eur bez DPH začiatkom novembra. Spolu s trolejbusmi bratislavský dopravca nakupuje aj nové električky a obojsmerné električky. Na všetky tri tendre by malo ísť približne 268 miliónov eur bez DPH. Ide o náhradný projekt namiesto projektu stanice Filiálka, ktorý má byť z 85 percent hradený z eurofondov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír BelfiMilan Ftáčnik