Trom slovenským samiciam Rysa vypusteným v Nemecku sa narodili mláďatá

Rys ostrovid
Foto: ilustračné, Thinkstockphotos.com

BRATISLAVA 4. augusta (WebNoviny.sk) – Trom samiciam rysa z bojnickej zoologickej záhrady, ktoré vypustili do voľnej prírody v nemeckom Falckom lese v rámci projektu LIFE, sa tento rok narodili mláďatá.

Predchádzajúci rok priviedla na svet dve mláďatá (samčekov Filu a Palu) slovenská rysica Kaja. Otcom mláďat bol samček Lucky pochádzajúci rovnako zo Slovenska. Informovala o tom hovorkyňa bojnickej Zoo Simona Kubičková.

Informácie o otcovi poskytne analýza slín

Samicu Rosu lokalizoval výskumný tím pomocou údajov z telemetrie v blízkosti kamenného útvaru a úzkej jaskyne. V jaskyni boli najmenej dve mláďatá, no pre zlý prístup k úkrytu mohlo byť iba jedno z mláďat podrobené veterinárnej prehliadke. Išlo o malého samca s hmotnosťou asi jeden kilogram.

Až genetická analýza vzoriek slín poskytne informácie o otcovi, ktorým môže byť samec Lucky. Do úvahy pripadá aj samec Cyril, ktorého do Falckého lesa previezli z Muránskej Planiny. Samica Jara, ktorú vypustili v apríli tohto roka, bola už vtedy v počiatočnej fáze tehotenstva. Nemeckí partneri následne našli pod vývratom starého stromu mláďa, opäť samčeka.

Výhra pre biodiverzitu krajiny

Aj rysicu Kaju zaznamenali prostredníctvom fotopasce pri presúvaní jedného mláďaťa. Zoológovia predpokladajú, že mala dve mláďatá, avšak pre potvrdenie budú nutné ďalšie údaje. Zlou správou je, že batérie telemetrického obojka Kaji sa od jej vypustenia v roku 2016 už vybili.

Je veľkou výhrou pre biodiverzitu krajiny, že aj druhý rok po vypustení prvých rysov v Biosférickej rezervácii Falcký les bola úspešne zaznamenaná prezencia mláďat,“ komentovala tieto správy ministerka životného prostredia Nemecka Ulrike Höfken.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom