Trúchliaci sa zhromažďujú pred palácom

Poland
Foto: SITA/AP

VARŠAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Tisíce Poliakov sa v sobotu niekoľko hodín po leteckej katastrofe, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczynski, zhromaždili pred prezidentským palácom v centre poľskej metropoly. Ľudia kládli pred historickú budovu paláca biele a červené ruže a zapaľovali sviečky. Napriek tomu, že Kaczynski bol vo svojej krajine považovaný za kontroverzného politika, mnohí mali slzy v očiach. Na mieste sa objavili aj duchovní, ktorí poskytovali zhromaždeným útechu. Všetky zástavy v Poľku stiahli na pol žrde, mnohí obyvatelia Varšavy vyvesili poľské vlajky na svojich balkónoch. Veľký záujem o zástavy zaznamenávajú najmä obchody so suvenírmi, ktoré zareagovali predĺžením otváracích hodín.

Očakáva sa, že trúchliaci dav sa bude zväčšovať a neskôr večer by sa mal presunúť na Pilsudského námestie, tradičné miesto zhromažďovania pri výnimočných príležitostiach. Mnohí zúčastnení uviedli, že po tom, ako prejde prvý šok, zostane množstvo otázok, na ktoré budú chcieť od Rusov odpovede. Poliaci sa totiž zhodujú na tom, že okolnosti tragédie sa zdajú byť podozrivé.

Lietadlo poľského prezidenta typu TU-154 havarovalo o 10:50 moskovského času (8:50 SELČ) počas pristávania na ruskom vojenskom letisku Smolensk-Severnyj. Zrútilo sa vo vzdialenosti asi 500 metrov od pristávacej dráhy. Podľa predbežných správ sa lietadlo pri zlej viditeľnosti spôsobenej hustou hmlou zachytilo krídlami o vrcholce stromov a zrútilo sa na zem. Na palube lietadla sa nachádzal poľský prezident Lech Kaczynski, jeho manželka a množstvo vysokopostavených predstaviteľov poľskej vlády a ozbrojených síl. Poľská delegácia smerovala do ruskej Katyne, kde sa mala zúčastniť na spomienkovom obrade pri príležitosti 70. výročia masakry poľských dôstojníkov sovietskou NKVD.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lech Kaczynski