Trump chápe, čo sa deje v Egypte, Sísí verí v jeho podporu

Abd al Fattáh as Sísí
Nový egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí. Foto: SITA/AP

KÁHIRA 19. novembra (WebNoviny.sk) – Predvolebné vyhlásenia Donalda Trumpa nemusia nevyhnutne odrážať kroky, ktoré urobí ako prezident. Na adresu novozvoleného amerického prezidenta to v sobotu zverejnenom rozhovore pre portugalskú agentúru LUSA uviedol egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

Sísí označil Trumpa za silného vodcu

„Musíme rozlišovať medzi rétorikou v rámci prezidentskej kampane a reálnym riadením krajiny po inaugurácii. Príde šanca na dôkladnejšie čítanie,“ povedal Sísí, ktorý bol medzi prvými zahraničnými lídrami blahoželajúcimi Trumpovi k volebnému víťazstvu, poznamenala agentúra AP.

Podľa nej Sísí a Trump už majú určitú väzbu. Keď sa v septembri stretli na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku, Trump hovoril o „dobrej chémii“ medzi nimi. Sísí zasa povedal, že Trump je „nepochybne“ silným vodcom. Perspektíva lepších vzťahov s Trumpom prichádza po relatívnom ochladení vzťahov medzi Sísím a dosluhujúcim šéfom Bieleho domu Barackom Obamom. Po zosadení prezidenta Muhammada Mursího armádou v júli 2013 a následnom krvavom zásahu proti islamistom Obamova administratíva vyjadrila kritiku a na krátky čas prerušila poskytovanie pomoci Egyptu.

Trump prejavil veľké porozumenie

Miestne provládne médiá, ktoré často obviňovali Obamu z podpory hnutia Moslimské bratstvo, teraz oslavujú Trumpovo volebné víťazstvo. Podľa pozorovateľov je menej pravdepodobné, že Trump sa bude zaoberať otázkou ľudských práv v Egypte. Namiesto toho by mohol ponúknuť Sísímu medzinárodnú politickú podporu, keďže egyptský prezident bojuje proti militantom – napojeným na tzv. Islamský štát – na Sinaji a v susednej Líbyi.

„Som presvedčený, že prezident Trump sa bude aktívne zaoberať otázkami v tomto regióne. Trump už vlastne prejavil hlboké a veľké porozumenie pre to, čo sa deje v regióne a obzvlášť v Egypte. Teším sa a očakávam väčšiu podporu a posilnenie našich bilaterálnych vzťahov,“ dodal egyptský prezident.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Abd al-Fattáh as-SísíDonald Trump