Trump chce postaviť múr ešte počas prvého funkčného obdobia, výstavba sa začne “čoskoro”

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 26. apríla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump chce postaviť múr na južných hraniciach USA s Mexikom ešte do konca svojho prvého funkčného obdobia. Podľa agentúry AP to povedal v utorok novinárom vo Washingtone.

„Múr sa postaví. Bude mať obrovský vplyv na pašovanie ľudí,“ vyhlásil prezident s tým, že výstavba by sa mala začať už „čoskoro“. Odmietol pritom povedať, či by bol kvôli stavbe múru ochotný riskovať neprijatie nového rozpočtu a následný „government shutdown“, teda úplné pozastavenie financovania federálnych inštitúcií.

Trumpovi spolupracovníci v ostatných dňoch varovali, že prezident by mohol vetovať návrh nového federálneho rozpočtu, ak by v ňom neboli vyčlenené prostriedky na stavbu múru na hraniciach s Mexikom.

Nová pohraničná bariéra, ktorá má zabrániť nelegálnej migrácii do USA, je už od čias predvolebnej kampane jednou z hlavných Trumpových priorít. V predbežnom návrhu rozpočtu na tento a ďalší rok je na stavbu múru vyčlenených po 4,3 miliardy dolárov, s čím však nesúhlasia opoziční demokrati.

Trump chce, aby náklady na stavbu múru zaplatilo Mexiko, podľa možností aj nepriamo, napríklad prostredníctvom nových colných poplatkov alebo zdanenia finančných prevodov Mexičanov žijúcich v USA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump