Trump chce potrestať Čínu za taktiku získavania amerických technológií, navrhol 25-percentné clo

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 2. augusta (WebNoviny.sk) – Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje uvaliť na dovoz čínskych tovarov v hodnote 200 mld. USD clo vo výške 25 percent namiesto pôvodne plánovanej úrovne 10 percent.

Peking odpovedal protiopatreniami

USA už zaviedli 25-percentné clo na čínsky dovoz za 34 mld. USD a chystajú 25-percentné clo na ďalší import v hodnote 16 mld. USD, aby potrestali Peking za jeho údajne bezohľadnú taktiku s cieľom získavať americké technológie. Čína na tieto kroky odpovedala rovnakými protiopatreniami.

Minulý mesiac americká vláda navrhla uplatnenie 10-percentného cla na ďalšie čínske tovary za 200 mld. USD v reakcii na čínske protiopatrenia. Prezident Donald Trump však teraz chce, aby splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer zvážil viac ako dvojnásobné zvýšenie tohto cla na 25 percent.

Neférové obchodné praktiky

„Prezident naďalej považuje Čínu za zodpovednú za neférové obchodné praktiky,“ povedala hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabee Sandersová.

Trumpove clá však vyvolali kritiku doma v USA, pretože zvyšujú náklady pre spotrebiteľov a firmy. „Zvýšenie ciel je iba zvýšením škody, ktorá sa spôsobí,“ povedal Matthew Shay, šéf amerického Národného združenia maloobchodníkov.

(1 EUR = 1,1696 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump