Trump čoskoro zavedie clo na oceľ a hliník, Nemecko pochybuje o výnimke pre Európsku úniu

Trump_00561 5403b81c21ef4f29b26da09f9462c56d.jpg
Prezident USA Donald Trump. Foto: SITA/AP

BRUSEL 20. marca (WebNoviny.sk) – Predstaviteľ nemeckej vlády vyjadril pochybnosť nad tým, či Európska únia získa výnimku z ciel na oceľ a hliník, ktoré chce zaviesť americký prezident Donald Trump.

„Sme skeptickí, ale až do konca budeme dúfať, že sa nájde dobré riešenie“, povedal v utorok námestník nemeckého ministra zahraničných vecí Michael Roth. Trumpovo rozhodnutie označil za „dogmatické a ideologické“ a dodal, že rozumné riešenie vyzerá byť momentálne veľmi vzdialené.

Trumpovo oznámenie o uvalení 25-percentného cla na dovoz ocele a 10-percentného na dovoz hliníka nadobúda účinnosť v piatok. Nové clá sa dočasne nevzťahujú na Kanadu a Mexiko.

Európska únia je presvedčená, že by sa nemali uplatňovať ani voči nej. Brusel zároveň odmieta Trumpovo tvrdenie, že ohlásené clá sú potrebné v záujme národnej bezpečnosti a považuje ich za protekcionistické opatrenia.

Európska únia minulý týždeň zverejnila zoznam amerických výrobkov, na ktoré plánuje uvaliť clá, ak blok nedostane výnimku z nových amerických ciel. Na zoznam sa dostali desiatky produktov vrátane potravín, odevov, obuvi, textilu, pračiek, motocyklov, batérií, whisky či kuchynského riadu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump