Trump opäť vyzval Európu na zvýšenie výdavkov na obranu, názor na jadrovú dohodu s Iránom nemení

Trump, Merkelová
Prezident Donald Trump počas stretnutia s Angelou Merkelovou v Bielom dome 27. apríla 2018 Foto: SITA/AP

WASHINGTON 28. apríla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v piatok opätovne vyzval európske členské krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO), aby zvýšili úroveň výdavkov na obranu na 2 percentá svojho HDP. Výzva zaznela na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v Bielom dome.

S jadrovou dohodou si to nerozmyslel

Nemecká kancelárka na to neskôr reagovala s tým, že jej krajina bude naďalej spoľahlivým partnerom v rámci NATO, a hoci si uvedomuje, že momentálne má výdavky na obranu hlboko pod požadovanou úrovňou (1,3 % HDP), postupom času ich bude zvyšovať.

Trump sa po rokovaní s Merkelovou vyjadril aj k otázke jadrovej dohody s Iránom, ktorú neuznáva a chce ju zrušiť. Nerozmyslel si to ani na naliehanie Merkelovej a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý bol tiež tento týždeň na návšteve USA.

Trump v tejto súvislosti v piatok vyhlásil, že Spojené štáty aj bez jadrovej dohody dohliadnu na to, aby Irán nevyvíjal jadrové zbrane. „Nebudú vyrábať jadrové zbrane, môžete sa na to spoľahnúť,“ povedal.

Teší sa na stretnutie s Kim Čong-unom

Trump okrem toho uviedol, že sa už teší na rokovanie so severokórejským vodcom Kim Čong-unom a má od ich stretnutia vysoké očakávania.

„To bude niečo!“ poznamenal v súvislosti s nadchádzajúcim summitom USA – KĽDR. Uskutočniť by sa mal podľa Trumpa v priebehu niekoľkých týždňov.

Napriek prekvapivému zbližovaniu doteraz nezmieriteľných rivalov v praktických otázkach zostáva Trump nohami na zemi. Summit – nesummit, americká politika založená na „maximálnom tlaku“ na Severnú Kóreu bude podľa neho pokračovať, „až kým nastane denuklearizácia“ Kórejského polostrova, povedal.

Záväzok spĺňa len 5 krajín

Záväzok o dvoch percentách HDP vynakladaných na obranu spĺňa momentálne len päť členských krajín NATO – Spojené štáty, ktoré vynakladajú na obranu až 3,61 percenta svojho HDP, a ďalej Veľká Británia, Grécko, Estónsko a Poľsko.

Naproti tomu Slovensko vyčleňuje na obranu len 1,16 percenta svojho HDP, v Českej republike je to 1,04, v Maďarsku 1,01 percenta HDP. Najnižší podiel HDP spomedzi členských krajín NATO, len 0,44 percenta, vyčleňuje na obranu Luxembursko. Údaje pochádzajú z roku 2016.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováDonald TrumpKim Čong-un