Trump formálne pozastavil letné vojenské cvičenia s Južnou Kóreou, označil ich ako provokáciu

South Korea US Korea Military Exercises
Na fotografii prezident USA Donald Trump a líder Severnej Kórey Kim Čong-un stojaci oproti fotografii z vojenského cvičenia. Na plagáte stojí: "Zastavte cvičenia Ulchi Freedom Guardian a stiahnite amerických vojakov!" Foto: SITA/AP

WASHINGTON 19. júna (WebNoviny.sk) – Pentagón v pondelok formálne pozastavil vojenské cvičenia s Južnou Kóreou, ktoré boli naplánované na august.

Ušetria peniaze

Hovorkyňa amerického ministerstva obrany Dana White informovala, že zastavili plánovanie letných cvičení a o ďalších vojenských akciách s Južnou Kóreou sa ešte nerozhodli. Vojenské cvičenia s ďalšími krajinami v Tichom oceáne budú pokračovať.

Zastavenie vojenských cvičení je výsledkom minulotýždňového summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una. Trump po stretnutí nečakane oznámil, že pozastavuje vojenské cvičenia s Južnou Kóreou: „Pokiaľ a kým neuvidíme, že budúce rokovania nebudú pokračovať tak, ako by mali.“ Prezident dodal, že Spojené štáty na cvičeniach ušetria veľa peňazí, a myslí si tiež, že sú veľmi „provokatívne“.

Jeho tvrdenia však podľa všetkého prekvapili predstaviteľov z radov obrany USA a išli proti doterajším americkým argumentom, že cvičenia sú kritické pre efektívne operácie so spojencami a sú obrannej povahy. Pentagón roky popieral severokórejské tvrdenia, že cvičenia sú „provokatívne“. Okrem toho Trumpovo vyhlásenie tiež posilnilo obavy Južnej Kórey, že sa ho Sever pokúša využiť.

Po stretnutí Trumpa s Kimom USA a Južná Kórea začali s rokovaniami o dočasnom pozastavení veľkých cvičení známych ako Ulchi Freedom Guardian, ktoré sa obyčajne konajú v auguste, a možno aj ďalších vojenských cvičení, zakiaľ pokračuje jadrová diplomacia so Severnou Kóreou.

Hlboký rozhovor

Juhokórejské ministerstvo obrany uviedlo, že minister obrany Song Jong-mu vo štvrtok telefonicky „viedol hlboký rozhovor“ o cvičeniach s jeho americkým kolegom Jamesom Mattisom.

Vlani sa Ulchi Freedom Guardian konali v auguste, trvali 11 dní a zúčastnilo sa na nich okolo 17 500 amerických vojakov. Zúčastnili sa na nich aj vojaci krajín, ktoré poskytli svoje jednotky počas kórejskej vojny v rokoch 1950 – 1953 vrátane Austrálie, Veľkej Británie, Kanady a Kolumbie.

Ďalšie veľké cvičenia s Južnou Kóreou Key Resolve and Foal Eagle sa konali tento rok na jar. Ich súčasťou boli cvičenia ostrej paľby s tankmi, lietadlami a vojenskými loďami. Zúčastnilo sa na nich okolo 10-tisíc amerických a 200-tisíc juhokórejských vojakov. Severná Kórea zvyčajne na vojenské cvičenia Ulchi reagovala vojnychtivo a často sama ukazovala svoju vojenskú spôsobilosť.

Zatiaľ stále nie je známe, či sa v regióne budú konať menšie vojenské cvičenia s Južnou Kóreou. Predstavitelia rezortu obrany okrem iného momentálne odhadujú náklady na rôzne druhy cvičení s ázijskou krajinou, čím sa pokúšajú zistiť, či pozastavenie cvičení naozaj ušetrí veľa peňazí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unMun Če-in