Trump hovoril s prezidentkou Taiwanu, znepokojuje to Čínu

Donald Trump
Republikánsky kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Foto: SITA/AP

PEKING 3. decembra (WebNoviny.sk) – Čínske ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že predložilo americkým úradom oficiálnu sťažnosť na telefonát novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Zaregistrovali sme príslušné správy a vyjadrili sme protest príslušným americkým miestam,“ uviedol hovorca čínskeho rezortu diplomacie Keng Šuang. „Je nevyhnutné poukázať na to, že vo svete existuje len jedna Čína a Taiwan je neoddeliteľnou súčasťou územia Číny. To je fakt, ktorý je všeobecne uznávaný medzinárodným spoločenstvom,“ dodal hovorca. Vo vyhlásení sa nezmienil o podrobnostiach čínskej sťažnosti ani tom, komu konkrétne v USA ju Peking adresoval.

Trump na svojom konte na sociálnej sieti Twitter napísal, že ho kontaktovala taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, aby mu zablahoželala k víťazstvu vo voľbách prezidenta USA. Krátko na to, ako sa na verejnosť dostali správy o tomto telefonáte, odstupujúca administratíva prezidenta USA Baracka Obamu ubezpečila, že v politike „jednej Číny„, ku ktorej sa Spojené štáty hlásia celé roky, nedošlo k zmenám.

Fotografia

Viaceré tlačové agentúry konštatovali, že Trumpov telefonát s Cchaj Jing-wen bol „veľmi nezvyčajný, pravdepodobne bezprecedentný“ krok, keďže Spojené štáty majú s Taiwanom od roku 1979 prerušené diplomatické vzťahy. Televízia CNN vo svojom vysielaní konštatovala, že Trump telefonátom s Cchaj Jing-wen porušil diplomatický protokol.

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I na seminári o zahraničnej politike vyjadril nádej, že vzťahy Pekingu so Spojenými štátmi Trumpov telefonát s Cchaj Jing-wen neovplyvní.

Telefonát „nemôže zmeniť už dosiahnuté postavenie Číny v medzinárodnom spoločenstve. Myslím, že to nezmení politiku jednej Číny, ktorú vláda USA podporovala mnoho rokov,“ spresnil Wang I. Dodal, že „politika jednej Číny je základom zdravého vývoja čínsko-amerických vzťahov.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump