Trump je pripravený zničiť tureckú ekonomiku, USA chcú dosiahnuť prímerie pre Kurdov

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

Spojené štáty americké uvalili sankcie na dve turecké ministerstvá a troch ministrov v reakcii na masívnu vojenskú operáciu Turecka proti Kurdom na severovýchode Sýrie.

Washington tiež pozastavil obchodné rokovania s Ankarou a zvýšil clo na oceľ, oznámil v pondelok americký prezident Donald Trump. „Som plne pripravený rýchlo zničiť tureckú ekonomiku, ak tureckí lídri budú pokračovať v tejto nebezpečnej a deštruktívnej ceste,“ vyjadril sa.

Podľa amerického ministra financií Stevena Mnuchina, ktorý o opatreniach hovoril v pondelok vo Washingtone, sú sankcie „veľmi silné“ a môžu mať značný vplyv na hospodárstvo Turecka. USA ich uvalili na ministerstvá obrany a energetiky, na ich ministrov a tiež na ministra vnútra.

Telefonát s Erdoganom

Spolu s Mnuchinom pred novinármi vystúpil aj viceprezident Mike Pence, ktorý uviedol, že sankcie „budú pokračovať a zhoršovať sa, až kým Turecko neprijme okamžité prímerie, nezastaví násilie a nebude súhlasiť s rokovaniami o dlhodobej dohode o záležitostiach pozdĺž hranice medzi Tureckom a Sýriou“.

Ako tiež povedal, Trump v pondelok volal s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a vyzval ho na okamžité ukončenie akcie voči Kurdom v Sýrii. Pence dodal, že vycestuje do regiónu, akonáhle to bude možné.

Trump zároveň so sankciami oznámil, že zhruba tisíc amerických vojakov, ktorým nariadil odísť zo Sýrie, zostane na Blízkom východe, aby zabránili oživeniu extrémistickej organizácie Islamský štát. Vojaci úplne opustia Sýriu, ale zostanú v regióne. Výnimkou bude malá skupina vojakov na základni na juhu Sýrie, ktorá tam zostane, potvrdil Trump.

Krok USA označili za zradu

Turecko minulý týždeň spustilo dlhšie avizované pozemné aj letecké útoky na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov. Spusteniu ofenzívy predchádzalo stiahnutie amerických vojakov z oblastí, na ktoré Turecko plánuje zaútočiť.

Kurdi a mnohé svetové médiá to vzápätí označili za zradu, keďže USA Kurdom donedávna sľubovali, že ich za odmenu za to, že výrazne prispeli k porážke Islamského štátu, ochránia pred prípadnou tureckou agresiou.

Operácia si vyžiadala životy už niekoľko stoviek ľudí. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpMike PenceRecep Tayyip Erdogan
Firmy a inštitúcie Islamský štát