Trump kritizuje Indiu pre vysoké clá, chce ukončiť poskytovanie obchodných výhod aj pre Turecko

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – USA plánujú ukončiť poskytovanie preferenčných obchodných výhod pre Indiu a Turecko. Prezident USA Donald Trump Indiu opakovane kritizuje pre vysoké clá.

Na indický export do USA sa neuplatňujú clá

Výsledkom je, že Trump nariadil Úradu splnomocnenca USA pre obchod vylúčiť Indiu z programu, ktorý poskytuje niektorým štátom v oblasti obchodu prednostné zaobchádzanie. Na základe tohto programu sa v súčasnosti na indický export do USA v hodnote 5,6 mld. USD neuplatňujú clá.

V liste Kongresu americký prezident uviedol, že India „nezaručuje Spojeným štátom, že im poskytne spravodlivý a primeraný prístup na trhy Indie„. Informoval o tom portál bbc.com.

Na základe Všeobecného systému preferencií (GSP) „niektoré produkty môžu vstupovať do USA bez uplatnenia cla, ak oprávnená rozvíjajúca sa krajina spĺňa súbor kritérií„. K týmto kritériám patrí ochrana duševného vlastníctva a to, že sa Spojeným štátom poskytuje primeraný a férový prístup na trh.

Turecko je vraj dostatočne ekonomicky rozvinuté

Indický minister zahraničného obchodu Anup Wadhawan uviedol, že vylúčenie jeho krajiny z amerického Všeobecného systému preferencií bude mať „na Indiu minimálny ekonomický vplyv v hodnote 190 mil. USD„.

Naše obchodné vzťahy s USA zostávajú vrelé,“ dodal. USA majú v úmysle vylúčiť zo Všeobecného systému preferencií aj Turecko. Washington argumentuje, že Turecko už nespĺňa kritériá, pretože je „dostatočne ekonomicky rozvinuté„.

(1 EUR = 1,1337 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anup WadhawanDonald Trump