Trump mierni tvrdé postoje, myslí si dosluhujúci šéf OSN

Pan Ki mun
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun počas svojho posledného prejavu. New York, 20. september 2016. Foto: SITA/AP

MARRÁKEŠ 16. novembra (WebNoviny.sk) – Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v stredu uviedol, že po voľbách v USA pozoruje zmenu v rétorike víťazného kandidáta Donalda Trumpa a že budúci prezident USA súhlasil s osobným stretnutím.

Pan v stredajšom rozhovore pre tlačovú agentúru AP povedal, že z náznakov vidieť, že Trump ustupuje od tvrdých vyhlásení vyslovených počas „zložitej politickej kampane“. „Pozorujem uňho pomalé zmeny v tom, čo predtým tvrdil,“ vyhlásil Pan a dodal: „Dúfam, že bude úzko spolupracovať so svetovými lídrami a že bude úzko spolupracovať aj s Organizáciou Spojených národov.“

Trump počas kampane sľuboval napríklad aj to, že postaví múr na hranici USA s Mexikom. Avšak po voľbách zmäkčil svoj postoj a v nedeľňajšom interview pre americkú televíznu stanicu CBS povedal, že možno mu bude stačiť plot len na niektorých úsekoch hranice.

„Žiadam svetových lídrov, aby nestavali múry,“ apeloval Pan popri medzinárodnej klimatickej konferencii OSN v marockom meste Marrákeš. Šéf OSN dodal, že sa s Trumpom osobne stretne a budú diskutovať o „všetkých záležitostiach, ktoré ich spoločne zaujímajú“.

Pan, ktorý sa chystá z úradu odísť, o stave sveta povedal, že nárast nacionalizmu a populizmu vyústil do niektorých „zmien na politickej scéne po celom svete, obzvlášť v Európe, ale teraz aj v Spojených štátoch a na niektorých miestach Ázie“. Podľa názoru šéfa OSN táto skutočnosť súvisí s tým, že ľudia sú nahnevaní a skľúčení ekonomickou nerovnosťou. Generálny tajomník vysvetlil, že počas desiatich rokov v úrade vyzýval svetových lídrov, aby venovali viac pozornosti obavám svojich občanov.

„Niektorí lídri počúvali moje výzvy a výzvy občanov. A niektorí lídri boli nevšímaví. Práve v tomto vidíme problém,“ uviedol Pan. Pri pohľade späť na svoje funkčné obdobie Pan vyhlásil, že to bola veľmi ťažká, ale uspokojujúca skúsenosť. „Ani ako bývalý generálny tajomník OSN nebudem môcť ostať nevšímavý k svetovým záležitostiam,“ povedal Pan. „A ak bude treba, budem sa snažiť nájsť spôsob… ako pozdvihnúť svoj hlas bežného občana.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpPan Ki-mun
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov