Trump možno získa Nobelovu cenu za mier, okrem republikánov by ho navrhol aj Mun Če-in

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 2. mája (WebNoviny.sk) – Osemnásť poslancov Snemovne reprezentantov amerického Kongresu za Republikánsku stranu navrhlo na tohtoročnú Nobelovu cenu za mier amerického prezidenta Donalda Trumpa.

V liste, ktorý adresovali Nórskemu Nobelovmu výboru, uvádzajú, že Trump by si ocenenie podľa nich zaslúžil za jeho podiel na znížení napätia medzi Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) na jednej strane a Spojenými štátmi, Južnou Kóreou a ďalšími krajinami na druhej.

Signatári listu uvádzajú, že Severná Kórea desaťročia ignorovala akékoľvek snahy zo strany medzinárodného spoločenstva dostať ju k rokovaciemu stolu a donútiť ju skoncovať s agresívnou politikou. Ako prvý v tejto veci uspel až Trump, čo podľa republikánov dokazuje, že „jeho politika ´mier prostredníctvom sily´ funguje“.

Ako prví o Nobelovej cene za mier pre Trumpa nehovorili americkí politici, ale už minulý týždeň aj juhokórejský prezident Mun Če-in. Keď sa po summite medzi oboma Kóreami začalo hovoriť o tom, že toto ocenenie by za zmiernenie napätia na Kórejskom polostrove mohol dostať Mun, juhokórejský prezident vyhlásil, že skôr by si ho zaslúžil Trump.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unMun Če-in