Trump nasadí Národnú gardu k hranici s Mexikom, krajina sa v reakcii dožaduje rešpektu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 5. apríla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v stredu podpísal vyhlášku o nasadení Národnej gardy na hranici s Mexikom, ktorá tam pomôže v boji proti nelegálnej migrácii. Podľa neho sa situácia dostala do „krízového bodu“ a administratíva „nemala inú možnosť ako konať“.

„Bezprávie, ktoré pretrváva na našej južnej hranici, je v podstate nezlučiteľné s bezpečnosťou, ochranou a suverenitou amerického ľudu,“ uviedol Trump v správe schvaľujúcej dané opatrenie.

Trump konal promptne

Prezident vyhlášku podpísal len niekoľko hodín po tom, ako sľúbil „silnú akciu“ týkajúcu sa prisťahovalectva, a deň po tom, čo oznámil, že chce, aby južnú hranicu USA strážila armáda, kým tam nepostavia múr. Ten bol jednou z hlavných tém jeho predvolebnej kampane.

Ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kirstjen Nielsenová uviedla, že už s guvernérmi štátov na južnej hranici pracuje na dohodách o tom, kam a koľko príslušníkov Národnej gardy nasadia. Naznačila, že prví vojaci by mohli prísť na hranicu už v stredu v noci.

Predstavitelia Trumpovej administratívy však varovali, že na detailoch vrátane načasovania a umiestnenia ešte pracujú. Podľa nového plánu by členovia Národnej gardy nemali byť zmobilizovaní ako federálna sila, ale mali by byť pod kontrolou guvernérov štátov, v ktorých nasadení budú.

Počet vojakov zatiaľ nie je známy

Podľa Nielsenovej ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť zostavilo zoznam miest, kde bude potrebovať pomoc v činnostiach, ako je napríklad letecký dohľad nad oblasťou, a diskutuje s guvernérmi, ako naplniť tieto plány. O počte vojakov ani o výdavkoch na operáciu sa nevyjadrila, uviedla však, že ich bude „toľko, koľko bude potreba na vyplnenie medzier, ktoré dnes máme“.

Podľa nemenovaného kongresového poradcu, ktorý s agentúrou AP komunikoval pod podmienkou anonymity, poslanci očakávajú nasadenie 300 až 1 200 vojakov, pričom očakávajú výdavky vo výške najmenej 60 až 120 miliónov dolárov ročne (v prepočte približne 48,8 až 97,7 milióna eur). Pentagon by podľa poradcu potreboval súhlas Kongresu na financovanie iniciatívy, ktoré by prekročilo obdobie niekoľkých mesiacov.

Federálne zákony zakazujú využívanie vojakov v aktívnej službe na presadzovanie práva vo vnútri USA, pokiaľ to špeciálne nepovolí Kongres. Za uplynulých 12 rokov však prezidenti Spojených štátov dva razy vyslali k hranici jednotky Národnej gardy, aby tam posilnili bezpečnosť, pomohli pri dohľade nad ňou a poskytli iné formy podpory.

Podľa Nielsenovej je súčasný krok vlády podobný operácii z roku 2006. Vtedy prezident George W. Bush nasadil vojakov, aby pomohli zamestnancom Úradu pre clá a ochranu hraníc s povinnosťami, ktoré sa netýkali presadzovania zákona, kým vyškolili nových pohraničníkov. Aj Barack Obama poslal v roku 2010 na hranicu 1 200 vojakov, aby podporili tamojšie snahy v boji proti pašovaniu drog a nelegálnej migrácii.

Reakcia z Mexika

Mexické ministerstvo zahraničia informovalo, že Nielsenová komunikovala s ich popredným diplomatom a povedala mu, že jednotky na hraniciach „nebudú so sebou nosiť zbrane a nebudú vykonávať činnosti zamerané na migračnú a colnú kontrolu“.

Senátori v Mexiku v reakcii na Trumpovu iniciatívu vyzvali prezidenta Enriqueho Peňu Nieta, aby dočasne odvolal spoluprácu s USA v otázkach migrácie a bezpečnosti. V nezáväznom vyjadrení, ktoré v stredu jednohlasne schválili, senátori požiadali mexickú vládu, aby zmrazila spoločné úsilie s USA „v boji proti nadnárodnému organizovanému zločinu“, až kým Trump nezačne konať s „úctou a rešpektom, ktoré si mexický ľud zaslúži“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaDonald TrumpGeorge W. Bush