Trump neustúpi, povedal manažér jeho kampane. Výsledky volieb v USA sa preniesli už aj do NASA

Donald Trump
Bývalý americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

Americký prezident Donald Trump sa napriek doterajším výsledkom, podľa ktorých vyhral prezidentské voľby jeho konkurent Joe Biden, nevzdáva myšlienky na víťazstvo.

Šéf jeho kampane Bill Stepien sa v pondelok stretol s ostatnými členmi tímu, kde ich informoval o aktuálnej situácii. „Stále bojuje, buďte trpezliví,“ vyhlásil Stepien na margo šéfa Bieleho domu.

Jeho tím vedie právne bitky na niekoľkých frontoch, pričom už podal žaloby pre podozrenie z volebných podvodov v štátoch Arizona, Nevada, Pensylvánia a Georgia.

Zásah ministra spravodlivosti

V pondelok rezignoval prokurátor ministerstva spravodlivosti zameraný na volebné trestné činy Richard Pilger. Rozhodol sa tak po tom, ako minister spravodlivosti William Barr nariadil federálnej prokuratúre preskúmať obvinenia z volebných nezrovnalostí pred tým, ako štáty v najbližších týždňoch potvrdia výsledky volieb.

Barr zatiaľ nijako nenaznačil, že rezort spravodlivosti našiel nejaké dôkazy podporujúce Trumpove tvrdenia o volebnom podvode.

Niektorí zástupcovia ministerstva ho označili za „posadnutého myšlienkou volebných podvodov“. Pýtal sa napríklad na možnosť posielania ozbrojených federálnych policajtov do volebných miestností, i keď mu povedali, že federálny zákon to zakazuje.

Účel jeho oznámenia nie je jasný, keďže prokurátori vedia, ako majú postupovať v prípade podozrenia na volebný podvod.

Môže však poskytnúť prezidentovi určité náznaky, že Barr a ministerstvo pracujú na hľadaní dôkazov, ktoré Trump ani jeho tím doteraz nedokázali predložiť.

Oddialenie prechodného obdobia

Na Trumpovu stranu sa postavila aj vládna agentúra General Services Administration (GSA). Jej riaditeľka odmietla prijať porážku prezidenta, a tak oddialila začiatok prechodného obdobia, počas ktorého by Bidenov tím mohol začať čerpať milióny dolárov.

Preto ju už vyzvali, aby uznala víťazstvo demokratického kandidáta. „V minulosti bola podriadená prezidentovi Trumpovi,“ povedal demokrat Gerald E. Connolly z výboru pre dohľad nad vládnymi operáciami.

Agentúra spravuje federálne budovy po celej krajine s približne 11-tisíc zamestnancami a takmer 30-miliardovým ročným rozpočtom.

Bideov tím zvažuje zatlačiť na agentúru právnymi krokmi. Federálne zákony pritom neudávajú, ako presne by mala GSA postupovať.

Odchod šéfa NASA

Po prehre Trumpa sa rozhodol odísť z funkcie šéf amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír NASA Jim Bridenstine. Pre Aviation Daily vysvetlil, že na tomto poste by mal byť niekto, kto „má s prezidentom USA blízky vzťah a komu jeho administratíva bude dôverovať“. „Nemyslím si, že by som bol tou správnou osobou,“ dodal.

Vyhlásil tiež, že chce podporovať najlepšie záujmy NASA a ciele USA súvisiace s prieskumom vesmíru a nie akékoľvek „stranícke presvedčenie“.

Twitter bude považovať Trumpa za bežného používateľa

Zástupcovia sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter oznámili, že po Bidenovej januárovej inaugurácii bude Trump podliehať rovnakým pravidlám ako ktorýkoľvek bežný používateľ platformy.

Twitter niektoré príspevky svetových lídrov porušujúce pravidlá siete považuje za „verejný záujem“, no pri bežných používateľoch by ich odstránil.

Firma ozrejmila, že bývalí lídri spadajú do druhej skupiny.

Podobný postup platí aj na Facebooku, ktorý sa však konkrétne k Trumpovi zatiaľ nevyjadril.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bill StepienDonald TrumpGerald E. ConnollyJim BridenstineJoe BidenWilliam Barr
Firmy a inštitúcie Aviation DailyGeneral Services Administration (GSA)Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA)