Trump obvinil Čínu z ovplyvnenia postoja KĽDR, summit s Kim Čong-unom sa možno odloží

Donald Trump, Kim Čong un
Severokórejský líder Kim Čong-un (na obrazovke vľavo) a prezident USA Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 22. mája (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v utorok jemne naznačil, že za zmenou postoja Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), ktorá sa niekoľko týždňov usilovala o priazeň USA a Južnej Kórey, no náhle na nich začala opäť slovne útočiť, by mohla byť Čína.

Trump po utorňajšom rokovaní s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom v Bielom dome novinárom povedal, že prekvapivú zmenu postojov KĽDR zaznamenal po druhom stretnutí severokórejského vodcu Kim Čong-una s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktoré sa konalo pred dvoma týždňami. Trump v tejto súvislosti vyjadril nádej, že Čína severokórejského vodcu neskúša ovplyvňovať.

Americký prezident okrem toho v utorok uviedol, že plánovaný summit s Kim Čong-unom „sa možno neuskutoční 12. júna“ a naznačil, že by ho mohli odložiť. Severná Kórea sa minulý týždeň stiahla z plánovaných mierových rozhovorov s Juhom, pretože mala námietky voči juhokórejsko-americkým vojenským cvičeniam. Vláda v Pchjongjangu zároveň pohrozila zruším stretnutia Kima s Trumpom.

Túto náhlu zmenu rétoriky a najmä jej odôvodnenie označujú pozorovatelia za zvláštne, okrem iného aj preto, že Pchjongjang o vojenskom cvičení USA a Južnej Kórey vedel aj predtým, v čase, keď smerom k obom týmto krajinám vysielal len pozitívne signály.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump