Trump ocenil záväzok Číny nakupovať viac americkej sóje, ale sporné otázky nevyriešili

Donald Trump, Si Ťin-pching
Zľava: Čínsky prezident Si Ťin pching a americký prezident Donald Trump na stretnutí lídrov G20 na summite v Buenos Aires, Argentína, 1. december 2018 Foto: koláž WBN

WASHINGTON 1. februára (WebNoviny.sk) – Prezident USA Donald Trump ocenil záväzok Číny nakupovať viac americkej sóje, ale vážne sporné otázky rozdeľujúce dve najväčšie ekonomiky sveta zostali vo štvrtok po skončení dvojdňových rokovaní nevyriešené.

Vidí sa ako „majster vyjednávač“

Trump očakáva, že sa stretne so svojím čínskym partnerom Si Ťin-pchingom, aby sa pokúsili dosiahnuť konečné riešenie obchodného sporu.

Biely dom nezverejnil bližšie informácie, kedy by sa stretnutie na úrovni prezidentov mohlo uskutočniť. Philip Levy z Chicagskej rady pre globálne záležitosti uviedol, že idea vrcholného stretnutia s čínskym prezidentom „veľmi zapadá do toho, že prezident Trump seba vidí ako majstra vyjednávača“.

Zrejme získajú menej

Takýto summit však zvýši na Trumpa tlak, aby z neho neodišiel s prázdnymi rukami a zväčší sa pravdepodobnosť, že USA budú súhlasiť s tým, že od Číňanov získajú menej, ako pôvodne dúfali.

Tým vznikne priestor pre pokračovanie konfliktu v obchodnej oblasti. „Nie je pravdepodobné, že dosiahneme trvalý mier,“ dodal Levy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpSi Ťin-pching