Trump odmietol rokovanie s premiérom Trudeauom a hrozí uvalením ciel na autá z Kanady

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 27. septembra (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že odmietol osobné stretnutie s kanadským premiérom Justinom Trudeauom, na ktorom by diskutovali o obchodnom spore.

O stretnutie vraj nežiadali

Šéf Bieleho domu zároveň v stredu zopakoval hrozbu, že USA uvalia clá na autá dovážané z Kanady. „Jeho clá sú príliš vysoké a nezdá sa, že chce konať,“ povedal Trump na adresu kanadského premiéra.

„A otvorene, uvažujeme o uvalení ciel na autá prichádzajúce z Kanady,“ dodal. Hovorkyňa kanadského premiéra Eleanore Catenaro v reakcii na Trumpovo vyjadrenie odpovedala: „O nijaké stretnutie sme nežiadali. Nebudeme to ďalej komentovať.“

Kanada, ktorá je druhým najväčším americkým obchodným partnerom, bola vynechaná z rokovaní, na ktorých sa USA a Mexiko minulý mesiac dohodli na zmene Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA).

Rokovania medzi krajinami uviazli

USA a Kanada sú pod tlakom, aby dosiahli dohodu do konca tohto mesiaca, kedy splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer musí zverejniť celý text zmluvy s Mexikom.

Americko-kanadské rokovania uviazli v takých otázkach, ako sú vysoké kanadské clá na mliečne produkty a snaha USA chrániť farmaceutické firmy pred konkurenciou generických liekov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJustin Trudeau