Trump odmietol zrušenie ciel na autá, ponuka Bruselu bola podľa neho nedostatočná

Juncker, Trump
Zľava: Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a prezident USA Donald Trump. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 31. augusta (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump odmietol ponuku zo strany Európskej únie na zrušenie ciel na autá, ak USA urobia to isté. Informuje o tom internetová stránka americkej televíznej stanice CNBC, ktorá cituje rozhovor Trumpa pre agentúru Bloomberg.

Boli ochotní znížiť clá na nulu

Niekoľko hodín pred štvrtkovým vyjadrením Trumpa eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová vo výbore Európskeho parlamentu pre obchod povedala, že EÚ je „ochotná znížiť dokonca naše clá na autá na nulu, všetky clá na nulu, ak USA urobia to isté“.

Trump však povedal, že táto ponuka „nie je dostatočná“ a dodal, že európskymi „spotrebiteľskými zvykmi je nakupovať ich autá, nie kupovať naše autá“.

Stretnutie s Junckerom

V súčasnosti USA uplatňujú 25-percentné clá na ľahké nákladné autá a vozidlá pickup a 2,5-percentné clá na malé automobily. Európska únia uplatňuje 10-percentné clá na všetky osobné autá.

Minulý mesiac sa Trump stretol s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a obaja lídri sa dohodli, že budú pracovať na zrušení ciel na priemyselné tovary okrem áut. Malmströmovej štvrtkové vyhlásenie išlo nad rámec dohody medzi Trumpom a Junckerom, konštatuje cnbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cecilia MalmströmováDonald TrumpJean-Claude Juncker